DuckDuckGo sadece güvenli, başarılı, gizli bir arama motoru değil. Bunların ötesinde kar amacı gütmeyen reklamsız bir internet arama motorudur.

DuckDuckGo uzun yıllardır insanların İnternet üzerinde bilgilerini üçüncü taraf kişiler ile paylaşmayan bir arama motorudur. 2020 yılında bir çok uygulama ve internet siteleri onları kullanmaya başladığımız andan itibaren tüm gizli bilgilerimizi bir şekilde depoluyor ve bu bilgileri bize pazarlama yapmak için kullanıyorlar.

Bir grup geliştirici tarafından (bu sayı 116) bu durum uygun ve etik olmadığı anlaşılmış ki DuckDuckGo geliştirmişler.

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo

DuckDuckGO (Türkçe çevirisi ördek yavrusu anlamına gelmektedir) 2018 yılında kurulmuş ve sizin gizliliğinizi önemseyen bir arama motorudur. Alt yapısını ve sonuçlarını Yandex’den almaktadır. Tüm mahrem bilgilerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olmakla birlikte, kullandığınız web sitelerde reklamlarınızı da engellemektedir. Ayrıca DuckDuckGo kullanmak isterseniz tüm bilgisayar ve mobil cihazlarınızda da kullanmanız mümkün. Ayrıca kurulduğu günden bu yana 60 milyar arama gerçekleştirilmiş.

İnternet üzerinde çok fazla web sitesi bulunur ve bunların çoğu para kazanılmak için açılmıştır. Hal böyle olunca saçma saçma reklamlar ile başımız derde girer. Genellikle Google gibi büyük arama motorları sizin arama sorgularınıza göre reklam gösterir. Hemen hemen tüm reklam yayınlama platformları hatta YouTube izlenme videolarına kadar tüm bilgileri harmanlar ve size reklam gösterirler. Bazı durumlarda öyle reklamlar çıkar ki, karşımıza yok arttık deriz.

İşte bu gibi durumlarla karşılaşmamak için özel bilgilerinizi koruma altına alan bir arama motoru ile aramalar yapmak isteyebilirsiniz. Bu yazımda size kişisel bilgileri toplamayan arama motorundan bahsetmek istedim. DuckDuckGo arama motoru sizin hiç bir bilginizi bu platformlar ile paylaşmaz.

Yukarıdaki butonu tıklayarak DuckDuckGo kullanmakla birlikte DuckDuckGo’nun ne olduğunu da öğrenebilirsiniz. Şahsi olarak ben severek kullanıyorum. Son 3 aydır yaptığım tüm aramaları şimdilik bu arama motoru ile yapıyorum bir sorun yada sıkıntı göremedim.

Eğer bu yazımı beğendi iseniz şu yazımı da okumanızı kesinlikle öneriyorum.

Ücretsiz Web Sitesi Oluşturabileceğiniz Platformlar

DuckDuckGo
duckduckgo nedir

Çok fazla insanın özel bilgileri üçüncü parti firmalar tarafından cayır cayır kullanılıyor. Bu yüzden gizli bilgilerinizi kimse ile paylaşmayan bir arama motoru bulunuyor.

Para birimi:

İşletim Sistemi: Windows, Android, IOS

Uygulama Kategorisi: Browser, Search Engine

Editörün değerlendirmesi:
6

Post a comment

Your email address will not be published.