WordPress
Yükselişte

E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

Şu Korona günlerinde herkesin işlerinde bir durgunluk olduğu gerçeği var. Bu yüzden insanlar işlerini e-ticaret’e entegre etmeye çalışıyorlar. E-ticaret sitesi nasıl açılır demişken, WordPress ile E-ticaret sitesi açmak çok kolay. Bu yazımda WordPress’i kullanarak nasıl e-ticaret sitesi açılır onu anlatmakla birlikte ayrıca e-ticaret yazılımlarını tek tek anlatacağım. Ayrıca sabırsız birisi değilseniz, yazının sonunda size bir bonus vereceğim.

Hazır mıyız?

Birçok e-ticaret yönetim sistemi bulunur ama bunların çoğu ya ücretlidir ya da kullanımı zordur. Böyle olunca e ticaret sitesi açmak isteyenler, kolay bir yönetim sistemi ararlar ki, WordPress kullanımı çok kolay olduğu için genelde yeni başlayanlar için ilk tercihtir. WordPress ile birçok sektöre veya konuya uygun site oluşturduğunuz gibi e-ticaret içinde oluşturabilirsiniz. Her ne kadar önermesem de, siz yine de bir test edebilirsiniz.

Çünkü, bir süre sonra ürün sayınız artınca veri tabanın da bir şişme, sitede bir yavaşlık, işleyişlerde bir hantallaşma oluyor.

Tabii bunun sizin sunucunuzun performansı, temanızın hafifliği, eklenti sayınızın azlığı ve görsellerin optimizasyonu ile alakalı olsa da, 100’den fazla ürün için WordPress son tercihiniz olmasını öneriyorum. Neyse asıl konumuza geçelim. WordPress ile e-ticaret sitesi nasıl açılır?

E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

e-ticaret-sitesi-nasil-acilir
E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

E-ticaret sitesi açmayı düşünenler için, geniş kapsamlı bir içerik hazırladım. Eğer böyle içeriklerimin devamını isterseniz, bu yazımı paylaşmayı, yorum yapmayı veya sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın. Çünkü etkileşime girmek, başarılı içerikler hazırlamama teşvik ediyor.

Domain (alan adı) seçimi

Eğer bir web siteniz için isim satın almadı iseniz (domain), hemen işinizi yansıtan jenerik bir domain satın alabilir ya da ileride marka oluşturabileceğiniz özel bir domain alabilirsiniz. Eğer sadece bir kategoride ürün satmayı hedefliyorsanız, kategorinizle ilgili bir domain seçimi yapabilirsiniz. Ama geniş yelpazeli bir ürün satışı düşünüyorsanız tabii ki ileride marka yapabileceğiniz, insanların akıllarında devamlı duracak kısa bir marka adı belirleyebilirsiniz. Hemen örnekleyeyim;!

Mesela benim işim SEO bu yüzden eğer bir e-ticaret oluştursaydım kesinlikle aşağıdaki domaini seçerdim.

seohizmetial.com – Böylelikle seo hizmeti satışı yaptığım anlaşılıyor ve akılda kalıcı bir isim olurdu. Hedefimi ve tek bir kategorimi burada listeleyebilirdim.

seodion.com – SEOdion benim şahsıma ait olan bir şirket ve SEO şirketi!. Ben bunu uzun vadede kullanarak bir marka haline getiriyorum ve insanların aklında kalacağı kadar kısa ve bir marka oluşabilecek kadar kaliteli bir isim.

E-ticaret sitesi açmak isteyenler için ilk tercih bir isim seçmek olacaktır. Yukarıda belirttiğim iki çeşit domain ile kategorinize göre bir isim belirlemelisiniz.

E-ticaret web sitenizi oluşturmadan önce kesinlikle isim ile ilgili bir beyin fırtınası yapmalı, efsane bir isim bulmalısınız. Unutmayın gelişigüzel alınan isim, zamanla marka olmakta zorluk çekmekle birlikte, insanlar alışveriş yapmakta çekinmektelerdir.

Hosting (barındırıcı seçimi)

Hosting, e-ticaret sitenizin tüm dosyalarının saklanacağız, yayınlanacağı büyük devasa bilgisayarlardır. 🙂 bu tanım basit ve doğru olan tanımdır bana göre. Neyse, hosting seçimi yaparken dikkat etmelisiniz, sitenizin hızını, optimizasyonu, stabil çalışması buna bağlıdır ve doğru yapılmayan tercih tabii ki, sitenizin geleceğini de etkileyecektir. Kim yavaş açılan web sitesini ziyaret etmek ister ki?.

Türkiye’de birçok hosting firması bulunur, hatta çok fazla!. Bunlar arasında doğru seçimi yapmak biraz zor olabilir ama ben Türkiye’de çok bilinen ve uzun zamandır hizmet veren firmaları aşağıda listelemek istiyorum. Bu yazımda WordPress e-ticaret sitesi açmayı anlatacağım için, WordPress ile uyumlu olanları sunmak istiyorum.

Türkiye’deki bilinen hosting firmaları

Yukarıdaki hosting firmaları tarafından sağlanan hizmetler, benim hoşuma gittiği için bunları referans alarak bir hosting seçimi yapabilirsiniz. Eğer ileriye dönük bir projeniz varsa hosting seçimi değil, reseller seçimi yapmanız gerekecek. Çünkü e-ticaret sitesi açmak, yeni bir iş yeri açmaya benzer, ara sokaklarda değil, ünlü caddelerde olmak size daha fazla müşteri kazandırır. Google bile “1 saniye bile erken açılan site, daha fazla müşteri kazandırır” dediğini unutmamanız gerekir. E-ticaret siteleri çok fazla görsel ve komut barındırdığı için, hızlı, herhangi bir limit olmayan hosting seçimi yapmalısınız. Bu yüzden bütçe ve kafanıza yatan bir hosting seçimi yaptıktan sonra, e-ticaret sitesi kurmanın ilk iki adımını tamamlamış olursunuz.

E-Ticaret yazılımı belirleme

E-ticaret siteler için birçok yönetim yazılımı (CMS) bulunur. Ama ben bu yazımda WordPress ile nasıl e-ticaret sitesi açabilirsiniz anlatmak istediğimden, WordPress’i referans alacağım. WordPress ile açmak istemeyenler olabilir bu yüzden aşağıdaki listede dünya tarafından sevilerek kullanılan e-ticaret yazılımlarını size sunacağım. Google üzerinde ufak araştırma ve ön izlemelerine bakarak aralarında bir karar verebilirsiniz.

Türkiye’de kullanılan e-ticaret yazılımları

Yukarıdaki tüm yazılımlar e-ticaret sitesi açmayı düşünen insanlar için ücretsiz ve ücretli çözümler sunar. E-ticaret yazılımı seçtiğinizde, satın aldığınız reseller hesabınıza indirip, kurabilirsiniz. Eğer bunu nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız, benim ile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle sizin için seçtiğiniz yönetim yazılımını uygun fiyata kurup, gerekli ayarlarını yapabilirim. Buraya kadar e-ticaret sitesi nasıl açılır anlattım, bundan sonraki bölümlerde WordPress ile e-ticaret sitesi açmayı anlatacağım, eğer WordPress kullanmayacaksanız buradan sonrakilerini okumanıza gerek yok.

WordPress Yardımı İle E-ticaret Sitesi Oluşturma

wordpress-e-ticaret-sitesi-acma
WordPress E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

WordPress geniş kapsamlı bir yazılım olduğundan devamlı söz ediyorum, hemen hemen her konuda web siteler oluşturabilecek tüm yeteneğe sahip. Bu yeteneği neden E-ticaret sitesi açmaya kullanmayalım ki?. Hazırsanız sıfırdan WordPress e-ticaret sitesi nasıl açılıyor, başlayalım.

WordPress yazılımını hosting hesabınıza kurduğunuzu varsayıyorum. Eğer WordPress nasıl kurulur bilmiyorsanız, Baytronik tarafından yazılan şu yazıyı okumanızı öneriyorum. Ama ben bunlarla uğraşmayayım derseniz de, benim WordPress kurulum hizmetimi satın alabilirsiniz.

WordPress ile e-ticaret sitesi oluştururken, aşağıdaki tema ve eklentileri de kurmanız gerekmektedir.

Tema Seçimi

E-ticaret siteleri genellikle WordPress siteminde yavaş çalışırlar, bunların nedeni WordPress optimizasyonları tam yapılamadığı, yanlış tema seçimi ve eklenti fazlalıklarından kaynaklanır. Buradaki temalar e-ticaret sistemleri için özel olarak seçtiğim temalardır. Bu temalar arasında bir seçim yaparak, ya da bunlara alternatifler bularak da tema kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Unutmadan sadelik her zaman iyidir.

İşte benim, sizin için özel olarak belirlediğim bir kaç WordPress e-ticaret (WooCommerce) teması.

Yukarıdaki yedi e-ticaret teması, Themeforest sitesinde en çok satın alınan temalardan baz alınmıştır, fiyat ve özellikleri kendi sayfalarında yazmaktadır. Herhangi bir sektör ya da karışık ürün kategorisine göre düzenleyip kullanabilirsiniz.

Eklenti Yükleme

WordPress eklentileri, sitenizi daha verimli, daha kapsamlı kullanmanıza yardımcı olan Pluginslerdir. Bazı tema seçimlerinde bu eklentiler temanın kendi içerisinde mevcut olur ve harici yükleme yapmak zorunda kalmazsınız. Ama temanızda bulunmayan eklentiler, sitenizi daha verimli kullanmanıza olanak verir.

Yukarıdaki e-ticaret (woocommerce) siteniz için kullanabileceğiniz güzel eklentiler, WordPress eklentiler sayfasından daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu eklentileri indirdikten sonra FileZilla ile sitenize gönderebilir ya da WordPress admin sayfanızda sol menüde bulunan Eklentiler > Yeni eklenti ekle sayfasından yükleyebilirsiniz.

Eklentileri yükledikten sonra, gerekli düzenlemeleri ve ayarları yaptıktan sonra, sitenizi test etmeyi unutmayın.

Ürün satışı

WordPress sitenizi e-ticaret sitesine çevirdiniz, gerekli tema seçimi yaptı, eklentileri kurdunuz ve tek düşündüğünüz ne satacağınız?. Eğer böyle bir düşünceniz varsa siz en başta bir yanlış yaptınız. Yazımın başında dediğim gibi ürün satışı için bir kategori veya bir kategoriler bulmanız lazım. Bunun içinde çok araştırma yapmalısınız. Ama ben ürün kategorilerinizi buldunuz diye düşünüyorum ve ürün satışı ile ilgili size birkaç bilgi vermek istiyorum.

Başarılı bir e-ticaret sitesi nasıl olmalı?

 • Ürünleriniz orijinal olmalı ve insanları yanıltmamalı.
 • Ürünleriniz kesinlikle güzel ambalajlanmalı, mümkünse kutu içeriğinde ufak bir hediye ya da size özel bir şeylerde olmalı. (Kartvizit, broşür vb.)
 • Ürünlerinizin fotoğrafları kaliteli olmalı.
 • Ürünlerinizin sayfalarında ürünleriniz ile ilgili tüm bilgiler olmalı, insanlar ürünleriniz ile ilgili bilmesi gerekenlerin hepsini içerdiğine emin olmalısınız.
 • İnsanlar bir şeyi satın almadan önce araştırmasını severler, bu yüzden WordPress ile oluşturduğunuz e-ticaret sitesinde kesinlikle müşterilerinizin ürünleri inceleme yazacağı yada geri dönütler verebileceği alanlar olmalı.
 • Tüm e-ticaret önerilerim için burayı tıklayın.

Ürünlerinizi siz satacaksanız, ürünleriniz için tedarik zinciri oluşturmanıza gerek yok, eğer ürünleri farklı insanlar yada markalardan oluşturacaksanız e-ticaret siteniz için kaliteli ve hızlı ürün tedarikçileri bulmalısınız. Çünkü sipariş gelen bir ürün tedarikçinizde bulunmazsa, siparişi iptal etme durumunuz oluşabilir ve buda size olumsuz olarak döner. Bu yüzden tedarik zincirindeki kişiler veya şirketler size ürünleri sorunsuz ve hızlı oluşturacaklarına emin olmalısınız.

Ürün Pazarlama

WordPress e-ticaret sitesi oluşturma rehberimin son serisi ürün pazarlama. Ürün pazarlamayı iki çeşit yapabilirsiniz. Bunların birisi ücretli reklamlar (SEM), diğeri ücretsiz reklamlar (SEO) olarak ikiye ayrılı ve ben bunları böyle isimlendiriyorum. Size detaylı bir yazı hazırlıyorum, eğer bu yazı hoşunuza giderse ilerleyen süreçlerde (belki de şimdiye yayınlamışımdır) sitemde yayınlayacağım ama size kısa bilgiler vererek açıklamak istiyorum.

Satış arttırma

Ürün sitenizi oluşturduktan sonra, ürünlerinizi ekleyip artık satışa hazırsanız, aşağıdaki yöntemler ile ürünlerinizi ücretli olarak insanların karşısına çıkartabilirsiniz. Bunun için birçok yöntem bulunur ve bu yöntemlerin arasında en çok tercih edilenleri sizin ile paylaşmak istiyorum.

Ücretli ürün pazarlama servisleri

Bu gibi ücretli şekilde reklamların tamamına ben SEM demekteyim. Peki Mustafa kardeş, ücretsiz ürünlerimi nasıl tanıtabilirim?, WordPress e-ticaret sitemi açtım ama nereden başlayacağım hakkında bir fikrim yok derseniz de aşağıdan başlayabilirsiniz.

Ücretsiz ürün pazarlama servisleri

 • Web siteniz için SEO çalışması yapabilirsiniz. SEO hakkında detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz ayrıca ücretli SEO eğitimi alarak da, SEO çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Ayrıca İnternet’te bir ton bu konu ile alakalı eğitim serileri ve videoları bulunmaktadır. SEO ile organik trafiğinizi arttıracak ve marka bilinirliğini oluşturabilirsiniz.
 • Ücretsiz firma tanıtım rehberlerine kayıt olabilirsiniz.
 • Google verilerini kullanarak niş konular bulup, içerik yada ürün oluşturabilirsiniz.
 • Google My Business kaydı oluşturup, ürünlerinizi ekleyebilirsiniz.
 • Pinterest, Facebook ve Instagram üzerinden, ürünleri paylaşabilir, hedef kitlelerine ulaştırabilirsiniz.
 • Paravan siteler oluşturup, buralarda ürünlerine link paylaşımı yapabilirsiniz.

Eğer Mustafa, bizim SEO çalışmalarımızı sen yap derseniz bana nereden ulaşacağınızı biliyorsunuz. Ya da hemen 0551-598-5198 numaramı arayabilirsiniz.

Eğer buraya kadar okudu iseniz, aklınızdaki soruları ortalama olarak düşündüm ve aşağıda size genel olarak sorulan sıkça soruları, cevaplamaya gayret gösterdim. Eğer e-ticaret sitesi hakkında genel olarak öğrenmek istediğiniz farklı şeyler varsa, yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. Seve seve cevaplamak isterim!.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İsteyenlerin Sorduğu Genel Sorular

Stoksuz E-Ticaret Nedir?

Adı üstten stokta tuttuğunuz ürün olmadan, ticaretini yapmak anlamında kullanılır. Yani satıcı ile müşteri arasında köprü olarak, komisyon usulü ile çalışma tipidir.

WordPress E-Ticaret Sitesi Kurulabilir mi?

Evet, WordPress ile e-ticaret sitesi kolaylıkla kurulabilir. Lakin performansı ilerleyen dönemlerde düşebilir. Bunun nedeni, optimizasyon yapılmadığında ve bilinçsiz kullanımda çok fazla SQL sorgusu olacağı ve sitenin hantallaşmasıdır. Yoksa WordPress kullanım açısından kolaydır.

E-Ticaret’in Yasal Sorumlulukları Nelerdir?

Sitenizde kayıtlı olan tüm müşterilerinizin ya da üyelerin tüm kişisel bilgilerini saklama sorumluluğuna sahipsiniz ve üçüncü bir kişi ile paylaşmama sorumluluğunuz bulunur. Yani izin almadan benim üyelik bilgilerimi, adreslerimi veya kişisel bilgilerimi kimse ile paylaşamazsınız. Ayrıca bana devamlı e-posta bültenleri gönderecekseniz, benim onayımı almanız lazım. Burada ben diyorum ama bunu müşterinizim gibi düşünmenizi sağlamak istiyorum.

E-Ticaret Yapacakların Yapması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle satacağınız iğneden, ipliğe vergi ödemeniz gerekiyor. Vergi ödemek içinde bir işletme olmanız gerekiyor. Öncelikle vergiye tabi olmanız gerekli, şahıs şirketi açabilirsiniz. Tabi ikinci el ürün satanlar 30.000 ₺ aşmayan satışlarında vergi ödemezler. Ama sıfır ürün satacaklar vergiye tabi olur.

Bu yazımı beğendiyseniz, lütfen benimle etkileşime giriniz. Aşağıdaki yorum alanında düşüncelerinizi paylaşabilir, bu yazımı sosyal hesaplarınızda paylaşabilir, kendi web sitenizde kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konuyu size özel olarak hazırladım, okumaya oradan devam edebilirsiniz de.

Ücretsiz Web Sitesi Oluşturabileceğiniz Platformlar

Ücretsiz WordPress Temaları

SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu