Kişisel Bloglar
Yükselişte

Enlem Boylam Nasıl Bulunur

Günümüzde her evin, ofisin veya belli bir adresin sokak, kapı numarası gibi bilgileri bulunduğu gibi dünya üzerinde her bir noktanın bir enlem ve boylamı bulunur. İşte bu nedenle dünyanın neresinde olursanız olun enlem ve boylamı vardır. Bu yazımda bana da yakın bir zamanda lazım olan enlem ve boylam nasıl bulunur bilgi vermek istiyorum. Enlem ve boylam bulma ile kolayca bir yeri tarif edebilirsiniz.

Enlem ve Boylam Nedir?

Enlem belirli bir noktada düz çizgi ve ekvator düzlemi arasındaki açıyı gösterir. Enlem ekvatordan başlayarak ve kuzey ve güneyi temsil eder. Boylam ise dünya yüzeyinde bir noktanın konumunu tanımlayan başka bir açısal koordinattır. Boylam, Greenwich Meridyeninden batıyı veya doğuyu işaret eden bir açı olarak tanımlanır ve bu açı Baş Meridyen olarak alınır. Boylam, Baş Meridyenden en fazla 180° doğu ve 180° batı olarak tanımlanabilir.

Hem enlem hem de boylam, derece cinsinden ölçülür ve bu da sırayla dakika ve saniyeye de ayrılır. Örneğin, Yüzüklerin Efendisi filminin çekim alanı olmasıyla ünlü Yeni Zelanda’daki Ngauruhoe Dağı’nın coğrafi koordinatları 39°09’24.6’S 175°37’55.8”E coğrafi koordinatlara sahiptir.

Enlem & Boylam Nasıl Öğrenilir?

Teknoloji her geçen gün hızla gelişse de, enlem boylam hala ilkel çözümlerle bulunabiliyor. Ama ben bu yazımda teknolojinin nimetlerinden faydalanmayı düşünüyorum. GPS cihazlarından, yada konumu gösteren saatlerden değil tabi ki hem telefonlarımızda hem de bilgisayarımızda kullandığımız Google haritalardan yararlanacağım. Google Maps (Google haritaları) ile kolayca enlem boylam bulma çok kolay.

Adım 1

Google haritalarına giriş yapın.
Google haritalarına gitmek için tıklayın.

Adım 2

Açılan sayfanın sol üstünde arama bölümü bulunur ve buraya koordinatı yani enlem boylamını bulmak istediğimiz yerin adresi yazın.

Adım 3

Adresi yazıp bulduktan sonra tek yapmanız gereken Mouse (fare) ile sağ tıklamak. İlk başta olan Ondalık derece (DD) ulaşmış olursunuz. Buna tıkladığınızda otomatik olarak o yerin konumunun adresine yani enlem boylamına ulaşabilirsiniz. Daha sonra bu yeri paylaştığınızda Google haritalar üzerinde arama bölümüne bu rakamları yazdığınızda direk o konumu bulacaktır.

enlem boylam bulma
Enlem Boylam Nasıl Bulunur 2

Enlem Boylam Bulma

Enlem boylam bulma ile ilgili tüm sorulan soruları burada cevapladım.

Enlem Boylam Bulma Ne İşe Yarar?

Enlem ve boylamlar dünya üzerinde bir konumun açık adresi gibidir. Enlem ve boylamlarını bularak onların sayısal adreslerini almış olursunuz. Daha sonra bu koordinatları paylaşabilirsiniz.

Enlem Boylam Girerek Yer Bulma

Buradaki yöntem ile bir adresin enlem ve boylamlarını girerek görsel olarak o yeri rahatlıkla bulabilirsiniz. Elinizde bir konumun veya adresin enlem ve boylamı varsa yine buradaki yöntem ile yerini bulabilirsiniz.

Ayrıca bir önceki içeriğim olan DuckDuckGo hakkında detaylı bilgi verdim. Ücretsiz gizli arama motorunu kullanarak, kişisel olarak kendinizi koruma altına alarak güvenli internet aramaları yapabilirsiniz.

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu