Kişisel Bloglar

En İyi ve Gizliliğe Önem Veren İnternet Tarayıcıları

En İyi 5 Tarayıcı | Google Chrome Alternatifleri » MUSTAFA IŞIK
google chrome alternatifleri

Google Chrome alternatifleri arıyorsanız, sizin için en iyi ve en gizli internet tarayıcılarını listeledim. Mahremiyet herkesin hakkı!

Para birimi:

İşletim Sistemi: Windows 10, Windows 8, Windows 7, MacOS, Android, iOS

Uygulama Kategorisi: Browser, Tarayıcı

Editörün değerlendirmesi:
5

Günümüzde gizlilik çok önemli ve mahremiyet herkesin hakkı. Lakin bilgisayarda hemen hemen her yazılım, bu gizlilikleri ihlal eden birtakım sistemler kullanmakta. Son skandal olan Google Chrome mikrofonunuzu belli aralıklarla açıp ortam dinlemesi yaptığı iddiası ortaya atıldı. Gün içerisinde ortam dinlemesi yaparak konuşulan konuyla ilgili reklamları göstermeye başladığını anlatan ve videoda bunu ispatlamaya çalıştığı link‘ten bu videoyu izleyebilirsiniz. Buna nazaran size Google Chrome alternatifleri ve en iyi tarayıcıları listelemeye özen gösterdim.

Gizlilikten kastımız, web sitelerin belli başlı kullanıcı deneyimini sağlamak için sunucuları üzerine kayıt ettiği veriler. Bu veriler nedir diye sormak isteyebilirsiniz, hemen cevaplıyoruz. Şu linkten benim gizlilik politikamı okuyabilirsiniz. İP adresinizi kayıt edebilir, konumuzu, cinsiyetinizi, kullandığınız tarayıcıları, hangi saat siteye girdiğinizi ve nereleri gezdiğinizi bunun gibi birçok bilgiyi kullanmak için saklayabilir. Bu çerez kişisel özel bilgilerinizi içermez, Şifreniz, Kredi kartı gibi bilgileri sunucuları üzerinde tekrar kullanmak için saklayamazlar.

İşte En iyi İnternet Tarayıcıları (Google Chrome Alternatifleri)

Gelelim konumuzun içeriklerine, bu liste en iyiden en kötüye tarayıcı listesi değildir. Gizliliğe önem veren, özellikle bilgisayarınızın özelliklerini veya hafızasını şişiren browser olarak ayırmadan, karışık liste oluşturduk. Kafanıza uyuşan en iyi ve Google Chrome alternatiflerinden birini inceleyip, indirebilirsiniz.

Firefox

Mozilla olarak gizliliğin sağlıklı bir internet deneyiminin temel ilkesi olduğuna inanırız.

Mozilla Firefox
Firefox Tarayıcı | Google chrome alternatifleri
En İyi ve Gizliliğe Önem Veren İnternet Tarayıcıları 6

Google Chrome alternatiflerinin başında bulunan ve kendilerinde söylediği gibi Firefox kullanıcıların gizliliklerine önem veren kuruluşların başında geliyor, farklı tarayıcılar gibi geliştiricilerine kullanıcıların bilgilerini satmıyor, her yeni güncellemeler de kullanıcıların gizliliklerini korumayı hedefliyor. Performans konusunda ise Google Chrome‘den kalır farkı yok, bir tık ile önde diyebiliriz. Chrome gibi aşırı derece RAM kullanımı yapmıyor ve sadece üst sınıf Bilgisayar’da değil giriş sekmesinde ki kullanıcılarına da mükemmel bir performans sergiliyor.

Chrome’nin mağazasına benzer bir mağazaya sahip, istenilen uygulamaları (Eklentileri) kolaylıkla kullanabilir, basit görünümlerden sıkılanlara ise Tema mağazasından istediği temayı indirip Mozilla Firefox‘a kurabilirler.

Microsoft Edge

Google Chrome Alternatifi Microsoft Edge
En İyi ve Gizliliğe Önem Veren İnternet Tarayıcıları 7

Yıllardır bizi kandırdılar! yavaş, hep geriden geliyor, açılması aylar sürüyor diye lakin sonradan öğrendik Explorer hep bizi düşündüğünü. Dinleyin dostlar, İnternet Explorer mevcut bir siteye girerken veri tabanın da web sitesini analiz edip, güvenilirse kullanıcının karşısına çıkartıyor. Eğer kendisinde virüslü olarak işaretlemiş ise ziyaret etmiyor size uyarılar da bulunuyordu. Kullanıcıları internetin zararlı yanlarından kurtardığını kaç kişimiz biliyoruz ki. Bu listemizde kendisine yer vermek istedik en azından “yiğidi öldür hakkını yeme” demişler. Microsoft Edge adında karşımıza çıkan tarayıcı, şuan çok güzel çalışıyor ve hatta çok hafif olması ile bir çok bilgisayarda başarılı sonuçlar veriyor. Bence bir deneyin.

Tor Browser

Tor Browser
En İyi ve Gizliliğe Önem Veren İnternet Tarayıcıları 8

Adını fazla duymadığınız gizemli bir tarayıcı olan Tor Browser; alt yapısını Firefox’tan alıyor ama Firefox’dan daha güvenli gezintiye izin veren tarayıcı, işlemleri farklı bilgisayar üzerinden yönlendirerek yaptığı için nerede ise bulunmanız imkansızlaşıyor. Aklınıza gelebilecek İnternet üzerindeki en gizli kişi siz olabilirsiniz. Basit görüntüsüne bakmayın, net üzerinde sizi koruyabilecek tüm birikimi bulunuyor.

Not* Bu tarayıcı indirmek için bir VPN ihtiyacınız olabilir. Web sitesine Türkiye sunucuları üzerinde erişim engeli bunuyor. Bu yüzden DNS yada VPN kullanmalısınız.

Torch

Torch Browser
En İyi ve Gizliliğe Önem Veren İnternet Tarayıcıları 9

Torch browser, Google Chrome alt yapısı ile oluşturulmuş şahane bir tarayıcı. En dikkat çekici özelliği Torrent, Video, Müzikleri bir programa ihtiyaç duymadan indirebilmesi. Kendi geliştirdikleri bir sistem ile uTorrent kurmadan direk torrenti, tarayıcı içerisinden indirebiliyorsunuz. Aynı zamanda izlediğiniz videoyu tek tıkla bilgisayarınıza indirmenizde mümkün. Kısaca bu tarayıcı ile kolaylıkla görsel ve sesli içerikleri indirebilirsiniz.

Google Chrome indirmek isteyenlere alternatif olabilecek en iyi tarayıcı diyebiliriz, görüntü ve performans olarak aynı olan Torch’u seveceğinize inanıyorum.

Bilgi Tarayıcı üzerinden Oyun ve Spotif gibi bir ara yüze sahip müzik marketi var!
Bilgi 2: Aynı zamanda tarayıcı ile Facebook tasarımını değiştirebiliyorsunuz.

Comodo IceDragon

Chrome alternatifi Comodo
En İyi ve Gizliliğe Önem Veren İnternet Tarayıcıları 10

Comodo yıllardır Bilgisayarlar için güvenlik yazılımı üreten şirket; bu güvenlik yazılımları Anti virüs, İnternet siteleri özellikle alışveriş siteleri için SSL sertifikası üretiyordu. Tarayıcı projeleri ile gündeme bomba gibi düştüler. İnternet’te güven ile gezmek isteyenler için üretilen tarayıcı ilk başlarda Google Chrome alt yapısı ile çalışmaktaydı. Daha sonra kendileri geliştirdiği tarayıcı ile Chrome ile bağımsız oldular ve Firefox’un alt yapısına geçtiler böylelikle daha fazla gizliliğe odaklanan firmanın geliştirdiği bu tarayıcıyı kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

Bir web sitesine girmeden önce tarayıp, kötü yazılımları engelliyor, içerisinde entegreli olan DNS ile hızlı giriş yapıyor, Firefox eklentileri ile tam uyumlu çalışıyor.

Ayrıca mobil ve Google Chrome’de eklenti kurup kullanabileceğiniz DuckDuckGO içinde bir yazı yazdım. Gizli arama motoru özelliği olan DuckDuckGo nedir yazımı okumanızı öneriyorum.

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu