SEO İpuçları

Ücretsiz Google Sıra Takibi Yapabileceğiniz Araçlar

Aramalarda Web Sitem Kaçıncı Sırada?

Hedeflenen anahtar kelimeleriniz de web sitenizin kaçıncı sırada olduğunu biliyor musunuz?. Eğer sık sık Google sıra bulucu araçlarından sitenizi kontrol etme gereğini hissediyorsanız, sizin için mükemmel Google sıra takibi yapabileceğiniz birçok aracı hele hele ücretsiz araçları sizin için terledim.

Performansı ölçmek, başarıya giden mükemmel bir araçtır. Çünkü yazdığınız içerik kaçıncı sıradan giriş yapıyor ve güncel sıralamaları kontrol etmezseniz, nasıl başarıya ulaşacağınızı bulamazsınız.

Anahtar kelimelerinizde kaçıncı sırada olduğunu bilmek, içeriklerinizi tekrar optimize edip, etmemeniz gerektiğini de kararlaştırabilirsiniz.

SERP Nedir? Ve Anahtar Kelime Sıralaması Neden Önemlidir?

SERP, Arama Motoru Sonuçlarının kısaltmasıdır veya Arama Motoru Sıralaması Konumu olarak kısaltılır. Yani Google’da bir arama yaptığınızda, sıralamadaki bütün web sitelerin konumlarına SEO uzmanları olarak SERP demekteyiz.

Dijital pazarlama dünyasında, SERP’leri analiz etmek ve izlemek, çevrim içi pazarlama kampanyasının ilerleyişine dair bir fikir edinmeniz çok önemlidir.

Google Sıra Bulucu Kullanmanın Avantajları

  • SERP, (Google sıra takibi) yaparken sitenizde yükselme gözlemlediğinizde, SEO konusunda başarılı çalışmalar yapıyorsunuz demektir.
  • Google sıra bulucuyu kullanmak sitenize büyük avantajlar sağlayacaktır. Mesela rakiplerinizi çabuk bulabilir, güncel sıralamaları görebilir ve aynı zamanda arama hacimlerini öğrenebilirsiniz.

Ücretli Google Sıra Takibi Yapabileceğiniz Siteler

Ücretli versiyonlar daha fazla avantaj sağladığını hepimiz biliyoruz. Her şeyin ücretli versiyonunda tam da işinize yarayacak birçok ek özellikler olur. Mesela Google sıra takibini yapabileceğiniz ücretli platformlardan bazıları SEMrush, Ahrefs, SERanking gibi web siteleri bulunur. 

Bu premium SEO araçları, sitelerinizin performansını anahtar kelime sıralamalarına ve trafik artışına göre izleme ve raporlama gibi ekstra özellikler sunmaktadır. Yani parayı veren düdüğü çalar misali.

Ancak, bu araçlar oldukça pahalıdır, eğer sadece web sitenizin Google üzerindeki güncel sıralamalarını takip etmek istiyorsanız aşağıdaki ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. Ha yok ben sitemin birçok eksikliklerini bulmak, rakiplerimi analiz etmek, içeriklerimi baştan optimize etmek istiyorum diyorsanız. Yukarıdaki araçlar size fazlası ile yetecektir.

Ücretsiz veya Ucuz Olan Google Sıra Takibi Yapabileceğiniz Siteler

Bütçenizi zorlamayacak uygun fiyatlı ya da tamamen ücretsiz deneyebileceğiniz birçok alternatif site mevcut. Bunlar içinde Türk sitesi de bulunan bu ücretsiz Google’da sitem kaçıncı sırada uygulamalarını test etmenizi istiyorum.

1- Serpwatcher

SerpWatcher Sıra Takibi
Ücretsiz Google Sıra Takibi Yapabileceğiniz Araçlar 6

Serpwatcher Google sıra bulucu ve anahtar kelime analizi gibi birçok ekstra paketler sunmaktadır. 10 günlük deneme sürümünü ücretsiz şekilde kullanabilirsiniz. Aylık ücreti uygun fiyattır. Diğer ücretli alternatiflerine göre uygun fiyatlıdır.


2- SERanking

seranking
Ücretsiz Google Sıra Takibi Yapabileceğiniz Araçlar 7

SERanking benim çok sevdiğim bir araç çünkü neredeyse %100 olarak doğru sonuçlar getiriyor. 15 günlük deneme modeli bulunan SERanking, deneme hesabında tam 250 anahtar kelimenizin günlük güncel sıralamasını gösteriyor. Ayrıca bu anahtar kelimelerin ortalama aranma hacimleri ile ilgili size bilgi de vermektedir.


3- Whatsmyserp

whatsmyserp
Ücretsiz Google Sıra Takibi Yapabileceğiniz Araçlar 8

Whatsmyserp ücretsiz olarak web sitenizin arama motorlarındaki güncel sıralamalarını takip edebileceğiniz ücretli ve ücretsiz platformlardan bir tanesidir. Ücretsiz 10 tane anahtar kelime takibi yapabileceğiniz özellikleri bulunuyor. Ücretli almak istediğinizde bu sayı artar. İstediğiniz zaman panelinize girip, güncelleme yaparak sıralamayı görebilirsiniz. Her bir saatte güncel sıralamaları görebiliyorsunuz.


4- SerpRobot

SERPRobot
Ücretsiz Google Sıra Takibi Yapabileceğiniz Araçlar 9

Serprobot; sınırsız kullanım alanı tanıyan güzel bir web sitesi. Tasarımsal olarak çok şey vaat etmese de web siteniz için 5 anahtar kelime yazarak, bu kelimelerde web siteniz kaçıncı sırada olduğunu öğrenebilirsiniz. Herhangi bir üyelik gerektirmeden, site bağlantısını tıkladığınızda açılan sayfada konumu, site adresinizi ve altta bulunan beş boş alana aramak istediğiniz kelimeleri yazıp Check SERP Now! Butonuna basmak. Böylelikle sitenizin sıralandığı kelimelerde kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenebilirsiniz.


5- SEOCU – Sıra Bulucu

Google sıra bulucu
Ücretsiz Google Sıra Takibi Yapabileceğiniz Araçlar 10

SEOCU Google sıra bulucu sitesi, Türk yapımı bir site her ne kadar çok kullanılsa da, gönül ister ki daha işlevsellik kazansa. Bu siteden sınırsız şekilde kullanabilirsiniz ama her defasında bir kez arama yapabiliyorsunuz. Yani arama yapmak istediğiniz kelimeleri tek tek ve güvenlik kodu girerek yapıyorsunuz. Bazen sıralamada olsanız bile sıralamaları düzgün şekilde göstermiyor. Tek bir kelime arama yapmak isterseniz yine de kullanabilirsiniz tercih tamamen size bağlı.

Sonuç

Arama motorlarında sitenizin güncel sıralamasını (konumunu) öğrendiğinizde yaptığınız SEO çalışmasının başarısını da ölçebilirsiniz. Çünkü ölçmeden hiç bir başarı düşünülemez demiş ünlü düşünür Mustafa IŞIK.

Ayrıca sizin için yazdığım çok güzel bir yazım olan Yüksek Sıralamalar İçin Ücretsiz WordPress SEO Rehberi yazımı okumanızı kesinlikle öneriyorum. Kullandığınız farklı Google sıra takibi yaptığınız yöntemler varsa, yorumda bildirmeyi unutmayın.

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerdiklerim
Kapalı
Başa dön tuşu