Kişisel Bloglar

” Google’dan Arıyoruz ” Diyenlere İnanmayın

Son zamanlarda çok sık karşılaştığım sizin gibi, benim de canımı çok sıktığı olay “Google’dan arıyoruz” aramaları. Günümüzün Türkiye’sinde gün bitmeden yeni bir dolandırıcı yöntemleri ile devamlı karşı karşıya kalırız, ama bu öyle bir şey değil. Google’dan arıyoruz, haritadan kayıtınız silindi, aramalarda üst sıralarda gözükün, İşletmenizin konumu yanlış hemen düzeltelim gibi cümleler kullanıp, günde binlerce insanı dolandırıyorlar. Hele hele firma bilgileriniz silinecek diye, günde 50 kez sahte aramalar alıyoruz.

Google’dan Arıyoruz, Haritadan Konumunuz Silinecek

Genellikle 0850 XXX XX XX numaralarından aramak bir yana artık yerel numaralardan da arıyorlar. Örnek 0216 9XX XX XX, numarası beni bugün aradı. Benimle aşağıdaki konuşmanın aynısı geçti. Düşünün!, SEO çalışması yapan bir şirkete, hatta uzmana aynı aşağıdaki gibi bir konuşma ile başladı.

  • İyi günler Mustafa Bey, Google’dan arıyoruz ve web sitenizin, haritanızın Google aramalarından silindiğini üzülerek bildiriyoruz. Web sitenizde sorun var ve bu sorunu kaldırmamız için bize 300 ₺ bir ödeme göndermelisiniz.

Düşünebiliyor musunuz?

Şimdi olayın köküne inelim.

Google hiç bir işletmeyi veya kişiyi arayıp, bize para ver, ödeme yap vb. demez!. Çünkü Google’in hiç bir servisi ücretli değildir. Google haritalarına kayıt olurken, bilgilerinizi güncellerken, veya silerken sizden para talebinde bulunmaz.

Sadece Google Adwords, GSuite vb. uygulamalarını kullanırken, sizden para talep edebilir. Onun dışında Google haritalardan, arama sonuçlarında üst sırada gözükmeniz, sitenizin optimizasyonu vb. konularda sizden kesinlikle para talep etmez.

Google, Bizi Arar mı?

Google sizi aramaz
" Google'dan Arıyoruz " Diyenlere İnanmayın 2

Evet Google’ın kendisi sizi belli durumlarda arar. Bu aramalar genellikle yurt dışı numaraları ile gerçekleşir. Bu aramalar İrlanda numarası yada Amerika’ya bağlı numaralar ile gerçekleşir. Her konuda sizi aramaz Google sadece, şifrenizi unuttuğunuzda, yeni şifre taleplerinde ve Google reklamları verdiğinizde.

Google sizi kesinlikle ve kesinlikle kayıtınız silindi, haritada yoksunuz ekleyelim, aramalarda üst sıralarda gözükün gibi kesinlikle aramaz!

Hele hele sizi 0850 veya 0212, 0216 ile başlayan numaralar ile aramaz!

Aradıkları numaralar:

  1. 0850-888-520*
  2. 0212-929-0271
  3. 0212-929-02-**

Görüldüğü gibi 0850-ile başlayan her hangi bir numara ve 0212 929 ile başlayan hemen hemen her numara ” Biz Google çalışanıyız, biz Google ajansıyız, biz Google’iz, biz Google ile ortak çalışıyoruz ” gibi terimler kullanıyorlar.

Google’dan Arıyoruz Diyenlere Ne Yapacağız?

Sizi aradıklarında, Google’dan arıyoruz diyenlere yapmanız gereken tek şey “onlarla dalga geçmek” . Tıpkı sizi savcılıktan arıyoruz, hesabınız terör olaylarına karışmış diyen alçaklardan, farkı olmayan bu insanlar ile dalga geçin.

0850 hatları herkese deli gibi dağıtan telekomünikasyon şirketlerini, devlet neden denetlemediğini hâlâ anlamış değilim. Ortada organize bir dolandırma olayı varken, neden harekete geçilmediğini anlamıyorum. Sizsiz olun bu gibi olaylara sessiz kalmayın, eşinizle dostunuz ile paylaşın, belki bu gibi dolandırma olaylarına birileri mağdur olmadan önüne geçebiliriz en azından.

Çünkü bu kanı bozukların nesilleri tükenmeyecek!. O halde bizim organize olmamız ve etrafımıza olayı ayıktırmamız lazım. Eğer Facebook ve Twitter’da insanlara bu dolandırıcılıkla ilgili bilgi vermek istersen aşağıdaki paylaşım butonları ellerinden öper. Ayrıca aşağıdaki blog yazımı da okumanızı önermekteyim.

Ücretsiz Web Sitesi Oluşturabileceğiniz Platformlar

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerdiklerim
Kapalı
Başa dön tuşu