Kişisel Bloglar

Opencart Fotoğraf Yükleme Boyutunu Artırma

Opencart’ta resim yüklerken bazen resimlerimiz JPG, PNG formatında ve boyutları oldukça yüksek oluyor. Normal bir Opencart‘da 3 MB yüklemeye izin veriyor böylelikle 3.1 MB yüklemeye izin vermiyor bunun için Opencart resim yükleme boyutunu değiştirmemiz yani artırmanız lazım olacak ki, bu oldukça basit bir işlem hemen konumuza geçelim.

1. Filezilla ile sitenize bağlanın. Burada hosting hesabınıza giriş yapmanız gereklidir.

Filezilla ile hosting alanınıza bağlandıktan sonra şu yolu izleyip dosyayı açın. admin\controller\common\filemanager.php dosyasını bularak Notepad++ veya başka bir yazı editörü ile açın.

3. Açtığınız filemanager.php dosyasında aşağıdaki satırları bulun.

if ($this->request->files[‘image’][‘size’] > 300000)
$json[‘error’] = $this->language->get(‘error_file_size’);

4. Yukarıda Kırmızı ile belirtiğim yerde bulunan 300000 yanına bir sıfır daha koyarak, artık Opencart olan sitenize 3 MB resim yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Bir sıfır daha koyarsanız da 30 M yapmış olursunuz. Burada önemli olan tabii sunucunuzun size izin verdiği yükleme boyutuna göre ayarlamanız.

Bunları yaptıktan sonra kayıt ederek Filezilla aracılı ile düzenlediğiniz dosyayı, aynı yerine kayıt etmek. Bir kere sayfayı yenileyerek ayarlarınız yapılmış bir şekilde ürün resmini, Opencart sitenize yükleyebilirsiniz.

Bunu sorma gereksinimi hissediyorum kendimde. Peki ama buna neden ihtiyacınız var? Yani 1 MB dosya boyutuna sahip bir görseli ya da fotoğrafı neden sitenize yüklemek istiyorsunuz? Bu sitenizi yavaşlatacak ve size en önemli şeyi (ziyaretçiyi) kaybetmenize neden olacak. Çünkü kim yavaş açılan bir web sitesini ziyaret etmek ister ki?

Dilerseniz Web site optimizasyon hizmetim ile size yavaş açılan, sorun yaratan ve müşterinin ne istediğini anlamayan web sitelerden kurtarabilirim.

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

3 Yorum

      1. Merhaba Mustafa Bey, opencart 3.0.3.7 versiyon ve tema journal3 kullanıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu