Kişisel Bloglar

Saç Ekiminde Ekilen Saçlar Nereden Alınıyor?

Bu bir reklam metni ve benzeri değildir, ama saç ekimi firması ya da saç ekimi merkezi iseniz buraya reklam verebilirsiniz. Reklam vermek için iletişim sayfamı kullanın. Gelelim ekilen saçların nereden alındığına ya da saç ekimi yaptıracaklara saçlar nereden alındığını ve daha fazlasını burada paylaşıyorum.

Saç ekimi, özellikle erkeklerin daha sık başvurduğu bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntemin en büyük özelliği saçlarınızı tekrar eski haliyle görmek ve bununla birlikte gelen mental rahatlamadır. Saçların tekrar ekilmesini isteyen ve saçlarının olmasını önemseyen kişiler elbette saç ekimi yaptırmalı ve bu saçlarını kullanmalıdır. Saç ekimi işlemleri saç kaybına uğrayan kişilere, saç dökülmesi nedeniyle stres yaşayan kişilere, yara ve yanık izi dolasıyla bu durumdan rahatsız olan kişilere uygulanmaktadır. Kellik gibi bir sorunun erkekler özelinde çok fazla olmasından ötürü, erkekler saç ekimini en fazla tercih eden cinsiyet olmaktadır.

Kadınlar da genel olarak saçlarının kaybı dolayısıyla saç ekimi yaptırabilmektedir. Kadınlar ayrıca kaş ekimi gibi yöntemlerle de oldukça iyi bir şekilde kaşlara sahip olabiliyor. Bunun yanında akıllara ekilen saçların nereden alındığı sorusu sıklıkla geliyor. Saçlar ekiliyor ancak nereden geliyor gibi bir soru iyi bir sorudur. Genelde saç ekimi hakkında bilgisi olmayan kişiler, bu saçların yapay olduğunu veya dışarıdan başka insanların saçlarının alınmasıyla yapıldığını düşünmektedir. Genel olarak ilki yanlış olsa da ikincisi bazen olabilmektedir.

Saç Ekimi

Saç Ekiminde Saç Nereden Alınıyor?
Saç Ekiminde Saç Nereden Alınıyor? Kaynak: Envato

Esas olarak saç ekimi için alınan saçların birincil donör bölgesi ense bölgesi olmaktadır. Donör bölgesi seçiminde ensenin tercih edilme nedeni direkt olarak saç olmasıdır ve üst kısımlara nazaran daha fazla saç barındırmasıdır. Saçların direkt olarak saç olan bir yerden alınıp ekilmesi çok daha mantıklı ve iyi bir tercih olmaktadır. Ense kısmındaki saçların her zaman için daha sık olması, orayı daha tercih edilebilir kılmaktadır. Ensedeki saçların alınarak yeni bölgelere nakledilirken saç köklerine, greft adı verilir.

Bu greftler genel olarak saç ekimi için en önemli özellikleri barındırmaktadır. Çünkü greftlerde sadece saç bulunmamakta, saç ile birlikte bağlı bulunduğu doku ve doku hücreleri de bulunur. Bunlarla beraber saç köklerinin alınmasının nedeni yeni yerlerinde daha iyi bir şekilde yerleşmelerine imkan tanımasıdır. Özellikle kullanılan yeni teknikler sayesinde Gref’ler çok daha az hasarla ve iyi bir şekilde alınabilmektedir. Özel sıvılarla korunan saç greftleri ekim yapılmadan önce bir dizi işlemden geçer ve iki veya daha fazla kıla sahip saçlar, tek kıllı saçlardan ayrılır ve daha sık olan bölgelere onlar ekilir.

Saç Ekimi İçin Donör Bölgeleri

Saç ekimi için pek çok dönor bölgesi bulunur. Öncelik her ne kadar ense kısmı olsa da başka da donör bölgesi bulunmaktadır. Bunun nedeni bazı insanların tamamen kel olması ve ense kısmında saçlarının bulunmamasıdır. Bu durumda yapılacak en iyi şey ikincil donör bölgelerine yönelmektir. Kafa bölgesinden alınacaklar ve vücuttan alınacak donör bölgeler olarak ikiye ayrılan donör bölgeleri şu şekildedir:

  • Ense
  • Alt ve üst çene
  • Göğüs
  • Omuz ve Bacak

Bu donör bölgelerden özellikle ilk tercih edileni ense olduğundan daha rahat bir şekilde işlem yapılır. Ancak enseden alınamıyorsa diğer bölgeler içerisinde en iyisi göğüs kısmı olmaktadır. Hem daha sık bir yapıya sahip olması ve daha fazla kıla ev sahipliği yapması bakımından tercih sebebi olmaktadır.

Saç Ekiminde Donör Saçların Önemi

Donör bölgeler, direkt olarak kendi saçınızı barındırdığından ve kendi DNA kodunuza sahip olduğundan en iyi şekilde sizin işinizi görecektir. Başka bir insanın saçlarını alıp yerleştirmek hiç iyi neticelere sebep olmamakta ve başarı şansı da bu derece düşük olmaktadır. Kendi saçlarınızın başka alanlara nâkil her zaman için ideal olan saç ekim şeklini barındırmaktadır.

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu