SEOWordPress Temaları

SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir

Günümüzde çok fazla ücretli WordPress tema satın alımı gerçekleştiriliyor ve bunların çoğu hiç şüphesiz başarısız yada hatalı bir seçim oluyor. Çünkü insanlar WordPress temasında görüntüye önem veriyor ama Google’in sadece metinleri okuduğunu unutuyor. Themeforest gibi sitelerde sayısız WordPress teması bulunuyor, insanların hangisini satın alacağı bir muamma oluyor. Bende size bu yazımda WordPress teması satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve aynı zamanda %100 SEO uyumlu WordPress temasını nasıl seçilir bunu açıklamak istiyorum.

SEO Uyumlu WordPress Teması
SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir 11

Bir kitap satın alırken nasıl sadece kapağına bakıp almıyorsak, web siteniz için tema seçimi yaparken de sadece görüntüsüne aldanmamak gerekiyor. Bu eşsiz rehber ile ideal WordPress temanızı seçerken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini başlık başlık anlatacağım. Ama önce kahvenizi hazır etmenizde fayda vardır çünkü WordPress uzmanının gözünde ideal olan WordPress temasını birlikte seçeceğiz.

SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir?

WordPress temanızı satın almadan önce yapmanız gereken bu temayı enine boyuna incelemeniz gereklidir. Tıpkı bir teknolojik ürün satın alırken inceleme videolarını seyir edip, kullanıcı yorumlarını okuduğumuz gibi her temanın da bir kullanıcı olduğunu unutmayın. Kullanan insanlar sizden daha tecrübeli oldukları için onların yazdıklarına kulak vermekte fayda vardır. Ayrıca Google arama botları web sitenizin tasarımı ile ilgilenmediklerini de unutmamız gereklidir.

Google, sitenizi ziyaret eder site içindeki görüntü, video ve yazıları tararlar. Sitenizin tasarımı ile ilgilenmezler ve sadece kullanıcı deneyimini önemserler. Sitenizin tasarımı ile ilgilenenler insanlardır ve onları memnun ettiğinizde Google’da memnun olacaktır. Bu yüzden tema seçerken kesinlikle SEO uyumlu (hız, kodlama, işlevsellik) olduğuna dikkat etmelisiniz.

ThemeForest, TemplateMonster gibi yabancı tema satışı yapılan siteler dışında takibi Türk WordPress tema geliştiricileri de bulunur. Bu gibi yerlerden tema satın alırken aşağıdaki seçim kriterlerini göz önünde bulundurduğunuzda, sizin için en ideal temayı da seçmiş olursunuz.

1- Hız

Google hiç şüphesiz hızlı açılan web sitelere çok değer veriyor. Bunun başlıca bilgiyi arayan insanlar, aradıklarına hızlı ulaşırlar. Bu yüzden Google bir web sitesinin en önemli kriteri hız olduğunu bize 2021 yılında karşımıza çıkartacak. Şuradaki yazıyı okuduğunuzda (İngilizce) 2021 yılında bizi neler beklediğini öğrenmiş olacaksınız. Bu yüzden SEO uyumlu WordPress teması seçerken kesinlikle ilk önce temanın hızını ölçmenizde fayda vardır. Peki hızlı tema seçerken hızı nasıl ölçeceksiniz? Hemen anlatayım bunu da.

Seçtiğiniz Temanın Hızını Öğrenme

Örneğin ThemeForest üzerinde bir tema beğendiniz, bu yazıda örnek bir tema seçimi yaptım (FlexiBlog) bu yazımızda bu temayı deneyeceğiz bakalım bizim için uygun bir temamı.

WordPress teması
Her hangi bir tema seçimi olabilirdi, flexiblog temasını seçtim bende.

İlk önce temanın hızını ölçmek için Google kendi aracı olan Google PageSpeed Insight aracını kullanacağım. Google Pagespeed sitesine giriş yapınca site adresi bölümüne temamın kurulu olduğu domain adresini kopyalayıp yapıştırdım. Site hız testi aracım temamın adresini taraması bir dakikadan kısa sürdü. Buradaki önemli olan kriterlerden birisi temanın kurulduğu sunucudur. Bu sunucu güçlü ise tabi ki hız puanları da yüksek çıkacaktır. Ama bizim için puanın yüksek olması değil bir kaç önemli hız kriterini geçmesi önemli. Temayı taradıktan sonra aşağıdaki ekran karşıma çıktı.

Hız konusunda Google Pagespeed Insight aracına pek güvenemiyor olsam da, Lighthouse bana ortalama bir puan vermeye gayret gösterdi. Mesela aşağıdaki lighthouse verilerine ait tablo bulunmaktadır.

Lighthouse hız puanı
SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir 12

Ayrıca temamızı GTmetrix ile de taramayı öneriyorum. Ortaya ortalama bir hız puanı çıkması açısından. Sonuçta bu işlemler para ile değil, bedava. Fazla acelemizde yok nasılsa.

GTmetrix üzerinde tarama yaptığımda karşıma şaşırmadığım bir görüntü geldi. Pagespeed testlerine nazaran temam ortalananında üstünde gözüktü.

GTMetrix Hız Puanı
SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir 13

Tamamda dostum bu veriler neyi anlatıyor?

Bu veriler sitenizin ortalama hızını 1 ile 100 arasında bir puan ile değerlendirmektedir. Yukarıdaki hız testlerinde örnek temamızı test ettik ve Google bu temaya 75 ile 85 puanı arasında verirken GTmetrix buna 99 puan verdi. Yani temamız az biraz daha optimize edilir ve hızlı bir sunucuda barındırırsa ortalamanın üstünde bir performans sergileyecektir.

WordPress hız optimizasyonu yapıldığı taktirde süreler bir nebze olsa da kısalacak ve siteniz roket gibi olacaktır. WordPress gibi olacaktır.

Peki temayı seçtik ama hız berbatsa ne yapacağız?

 • Seçtiğiniz tema çok fazla dışarıdan dosya çağırmamalıdır.
 • Seçtiğiniz tema çok fazla eklenti barındırmamalıdır.
 • Seçtiğiniz tema en azından %60 hız puanına sahip olmalıdır.
 • Seçtiğiniz tema esnek bir mimaride yazılmalıdır. (Redux, Elementor, WP Page Builder vb.)
 • Seçtiğiniz tema gayenize uygun olmalıdır. Örneğin; Haber temasını kurumsal temaya çevirmemeye gayret gösterin.

Eğer WordPress blog temasını kurumsal temaya çevirmeyi düşünürseniz bir çok ekstra eklenti kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Buda sitenizi yavaşlatacağı için SEO uyumlu WordPress teması olmaktan çıkacağı için yanlış bir karar vermiş olursunuz.

Yüzde 60 oranında bir hız puanı ortaya çıktı ise, Google Pagespeed sayfasında Fırsatlar bölümüne göz atın. Tıpkı aşağıdaki görseldeki ekran ile karşılaşacaksınız.

Google Pagespeed Insights’de Fırsatlar Bölümü

Google Pagespeed Fırsatlar Bölümü
SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir 14

Doğru boyuta sahip resimler ve resimleri yeni nesil biçimde yayınlayın (Webp) bunlar temayı satın aldıktan sonra kolayca yapabileceğiniz işlemlerdir. Yakında bu konuda çok enfes içerik oluşturacağım için kesinlikle web sitemi veya sosyal medya hesaplarımı takip etmenizi öneririm.

JavaScript ve CSS gibi sorunları da ücretli yada ücretsiz her hangi bir Cache (ön bellekleme) eklentileri ile kolayca çözebilirsiniz. Eğer seçtiğiniz SEO uyumlu WordPress teması hazırsa ikinci seçim kriterine geçelim.

WordPress SEO uyumlu tema seçimi için ikinci kriter;

2- Kodlama ve Eklenti

WordPress SEO uyumlu tema seçimi yaparken kod yapısı düzgün yazılmış olması lazım, örneğin bir yazı okurken başlıksız, uzun ve imla kurallarına uyulmamış bir yazıyı okumak ister misiniz? Tıpkı bunun gibi Google botları da sitenizin kodlarını okurken kafası karışmamalı ve karmaşık yapıda olmamalıdır. Eğer az veya çok HTML yapısından anlıyorsanız, satın alacağınız temanın kaynak kodlarını incelemenizde fayda vardır.

Tema Kaynak Kodu
Örnek bir kaynak kodu (Kaynak: Baytronik)

Kaynak Koduna baktığınızda baktığınızda eğer bir önbellekleme eklentisi kullanmıyorsa temiz ve okunabilir olduğuna emin olun. Bir Google botu değilsiniz ama sizde okuyup ileride düzenleme yapabileceğinize emin olun.

Her WordPress teması bir çok işlevsel özelliklerle gelse de bazı durumlarda ekstra eklenti kurma ihtiyacınız olabiliyor. Tabi SEO eklentilerinden bahsetmiyorum. Örneğin paylaşım eklentileri, Lightbox görüntüleme eklentisi, Slider yada e-bülten eklentileri gibi ihtiyacınız olmadan temanın bunları karşıladığına emin olun. Eğer bu temel eklentiler temada bulunmuyorsa WordPress eklenti kütüphanesinden yüklemek zorunda kalacaksınız ki, bunlarda sunucuda ekstra yük demektir ve sitenizi yavaşlatacaktırlar.

Bu yüzden temayı satın almadan önce size lazım olan modülleri yada özellikleri karşıladığına emin olmalısınız.

Bunu belirlemek için satın alacağınız satın alacağınız WordPress temasının sayfalarını gezmeniz gerekmektedir.

Örnek yazı etiketleri ve paylaşım butonları:

Paylaşım Butonları
SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir 15

Örnek: Daha fazla oku bölümü

Daha fazla oku bölümü
SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir 16

Gibi bir çok ekstra özellikleri tema kendi içerisinde barındırması lazımdır. Ayrıca SEO uyumlu WordPress teması seçimi yaparken aşağıdaki kodlama ve özelliklerinde olmasına önem vermelisiniz.

 • %100 mobil uyumlu olmalıdır.
 • Hafif kodlama yapısına sahip olmalıdır. Yukarıda bahsettiğim kodlama mantığı ile yapılmalıdır.
 • Sosyal paylaşım butonları ve sosyal medya takip butonları temanın kendi içinde olmalıdır.
 • Sidebar (Widgets) desteği tam olmalıdır. Örneğin bu yazının sağ tarafında bulunan birleşenlere sahip özellikler olmalıdır.
 • Eğer blog sitesi kuracaksanız kesinlikle reklam ekleme bölümleri olmalıdır.
 • Google Fonts (yazı tipleri) desteği olmalıdır.
 • Yine blog veya haber sitesi kuracaksanız AMP desteği olmalıdır.
 • PHP 7 ve SSL sertifikalarında problem yaratmayacağını öğrenin. Bunu temanın geliştiricisine sorabilirsiniz.

Yukarıdaki 8 maddeyi takip ederseniz WordPress SEO uyumlu tema seçimini başarılı bir şekilde yapmış olacaksanız.

3- Kullanıcı Yorumları

Tıpkı teknolojik bir ürün satın alırken inine, cinine kadar incelemeleri okuyor, videoları izliyoruz. Aynı şeyi neden WordPress teması alırken de yapmıyoruz?

ThemeForest üzerinden satılan temayı alan kullanıcılar beğenmeleri durumunda tema ilgili düşüncelerini yazmaktadır. Sizde satın alacağınız temanın kullanıcı yorumlarını inceleyin.

Örnek Tema Yorumları

WordPress tema yorumları
SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir 17

Satın almak istediğiniz temanın değerlendirmelerini okumanız durumunda, kafanızda ortalama bir fikir belirecektir.

Peki alacağım temanın incelemelerini nereden kontrol edeceğim diye soruyorsanız

Temanızı satın alabileceğiniz bölüme giriş yaptığınızda sağ tarafta bulunan incelemeleri tıkladığınızda temanız için ortalama değerlendirmelere ulaşabilirsiniz. Örnek resim aşağıda belirttim.

Tema İncelemesi
SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir 18

4- Son Güncelleme Tarihi

Tıpkı akıllı telefon alırken son güncelleme tarihine baktığımızı düşünelim, uzun zamandır hiç güncelleme almamış bir telefonu satın alırmıydınız? WordPress devamlı güncellenen bir yönetim aracı olsa da, temadan kaynaklı problemler çıkabilir. Güncel olmayan tema tercih etmek, sonraki WordPress alt yapı güncellemesinde sorun çıkartmayacağını kim garanti edebilir ki?

Paranız ile rezil olmamak için kesinlikle SEO uyumlu WordPress teması satın alırken son güncelleme tarihine de bakmayı ihmal etmeyin. WordPress SEO uyumlu tema satın alacağım diye, paranızı çöpe atmanızı istemem. Ürün değerlendirmenin hemen altında tema ile ilgili bilgiler yer alır. Aşağıdaki tema bilgileri bölümünde tema ilk kez 2 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanmış ve 4 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiş.

Örnek;

SEO uyumlu WordPress tema seçimi
SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir 19

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere bu yazımı yayınladığım tarih (27 Kasım 2020) itibari ile yaklaşık 23 gün önce güncellenmiş. Bu yüzden yakın tarihli tema güncellemesi alan bir temayı kullanmak sitemde oluşacak problemlerinde önüne geçmeme yardımcı olmuş olur.

5- Demo Kurulumu

Demo Kurulumu
SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir 20

Her şey tamam! istediğiniz SEO uyumlu WordPress temasını da buldunuz, kriterleri de uygun ve satın aldınız. WordPress sitenize yüklediniz eklentileri de kurdunuz ama beğendiniz tema görüntüsünü elde edemediniz ne yapardınız?

Böyle bir durumda tabi ki büyük bir hüsran ile karşılaşabilir hatta ücretli WordPress kurulum hizmeti bile satın alabilirdiniz veya alabilirsiniz. Maalesef bu gibi duruma çok fazla insan düşüyor. Satın alacağınız WordPress SEO uyumlu tema bazı durumlarda demo importlarına (demo kurulumlarına) izin vermeyebiliyor. Bu yüzden temayı alırken kesinlikle otomatik hatta bir tıklama ile demo kurulumu sağladığına emin olun.

Eğer tüm kriterleri karşılayan bir tema buldu ve görüntüsü çok hoşunuza gidiyor ama demo kurulumu bulunmuyorsa benim ile iletişime geçtiğinizde size ücretli (bir kahve parası kadarcık) hizmet vermekten mutluluk duyarım.

SEO uyumlu WordPress teması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini 5 madde ile anlatmaya çalıştım. Bu yazımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak yada aşağıdaki yorum alanını doldurarak bana daha iyi içerikler üretmem konusunda motive verebilirsiniz. Bunu sensiz başaramayacağımı bilmeni tüm kalbimle bilmeni istiyorum.

Sıkça Sorulan Sorular

🚩 Neden WordPress SEO Uyumlu Tema Bu Kadar Önemli?
SEO Uyumlu Tema Neden Önemli

Çünkü artık internet çok daha rekabetçi bir ortam olmaya başladı. Herkes uzman olduğu konular haricinde her şeyi üretmeye bayılıyor. SEO uyumlu tema seçimi bu rekabeti biraz olsun azaltacağı için SEO uyumlu tema seçtiğinize emin olmalısınız.

🚩 Hangi Kriterlere Öncelik Vermem Gerekli?
Hangi Kriterlere Önem Vermeliyim?

WordPress SEO uyumlu tema seçerken şu kriterlere çok önem vermeniz gereklidir. 1- Hızlı olmalı, 2- Temiz kod yapısına sahip olmalı, 3- Ekstra eklenti kurulumuna gerek bırakmamalıdır.

💵 Ücretli Destek Almak İstiyorum
WordPress Temanızı Buluyorum

Eğer aklınızda bir tema varsa ve ihtiyacınız olan temayı bir türlü bulamıyorsanız, ben sizin için en ideal temayı seçmenize yardımcı olabilecek ücretli danışmanlık hizmeti verdiğimi bildirmek istiyorum. Benim ile iletişime geçerek, profesyonel ve SEO uyumlu WordPress temanızı ayarlıyorum.

Sonuç – Özet

Bu yazımda siz değerli okurlarıma 5 kuralla SEO uyumlu WordPress teması nasıl seçilir tek tek anlattım. Bu 5 kurala uyarak sizde WordPress sitenize en ideal SEO uyumlu temayı rahatlıkla bulacağınıza inanıyorum. Ayrıca diğer insanların yazdığı bir çok konunun burada olmadığını da belirtmek isterim. Genellikle ben müşterilerime tema arayışına girerken bu beş kuralı hiç bir şekilde bozmadan en ideal temalarını da bulduğumu hatırlatmak isterim. Sektörel olarak yüzlerce referansım da hiç yanılmadığımı da, her sektör için uygun temayı bulmaya gayret ediyorum.

Sizde işiniz ile alakalı temaları tercih etmenizde büyük önem olduğunu unutmayın. “Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür” sözünü buraya bırakıyorum ve esenlikle diliyorum. Hoş çakalın.

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu