SEO Analizi

Günümüzde milyonlarca site bulunur ve her gün milyarlarca Google araması yapılır. Her gelişen arama algoritması ile kendini daha da geliştiren Google, sıralamalarda üst konumlarda olmak isteyen web site sahiplerinden birçok kriter istiyor. SEO analizi hizmetim ile sitenizin bu sıralama kriterlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenmenizi sağlıyorum.

SEO; web sitelerin teknik altyapı, site içini ziyaretçi ve botlara iyileştirmelerini ve site dışı tanıtım çalışmalarını kapsayan işlem bütünlüğüne verilen bir isimdir. SEO analizi de tüm bu işlemlerin doğru yapılandırılıp, yapılandırılmadığını anlamanıza yarayan analiz raporudur.

Birçok ücretsiz şekilde analiz yapabileceğiniz araçlar bulunsa da tam anlamı ile size her hatayı detaylandırabilecek ve giriş sekmeninde olan kullanıcıları yönlendirebilecek ücretsiz bir araç maalesef bulunmamaktadır. Ücretli SEO analizi yapabileceğiniz kaynaklar ise tamamen İngilizce’dir.

Ücretsiz SEO Analizi

Uzun yıllardır SEO uzmanlığı yaptığım için size web sitenizde yaptığınız her hatayı tek tek detaylı bir şekilde ücretsiz seo analizi olarak sunuyorum. Web siteniz üzerinden daha fazla trafik çekmek isteyenler veya daha fazla ziyaretçiyi, müşteriye dönüştürmek isteyenlerin ne gibi bir yol izlemesini gerektiğini Türkçe ve ince ayrıntısına kadar ücretsiz sağlıyorum.

Gönderdiğim ücretsiz SEO analizi ile Google üzerinde yükselmenizi engelleyen hataları tespit edecek, bu hataları düzeltecek ve sitenizi yeniden yapılandıracaksınız. Ortalama 15 gün içinde yaptığınız iyileştirme çalışmalarının faydalarını görüp, arama sıralamalarında yükseleceksiniz.

SEO Analizi Aşağıdakilerini Kapsar

ücretsiz seo analizi
SEO Analizi 2

SEO analiz raporum sitenizde bulunan 100 sayfayı kapsayacak şekilde hazırlanır. Öncelik Ana sayfa ve hizmet sayfalarınızdır. Tüm bu sayfaları inceler size ortalama bir SEO puanı ile birlikte, sitenizde yapmanız gerektiğini tek tek ister yazılı isterseniz de sözlü bir şekilde anlatırım. Ama önce aşağıdaki detaylarını verdiğim hatalar üzerinde yoğunlaşırım.

Meta Etiketlerinin Analizi

Web sitenizde bulunan tüm meta etiketlerini incelerim. Meta etiketleri, Google botlarının anladığı kod parçacıklarıdır. Bu kod parçacıkları sayfanızın başlığını, açıklamasını, sosyal ağ bilgileri, içeriğinizin türü vb. bilgileri arama motorlarının botlarına bildirir. Her web sayfasının bu kodları kullanması ve botlara yardımcı olması lazımdır. Sitenizde bulunan tüm meta etiketlerini kontrol eder ve hata olup olmadığına bakarım. Böylelikle eksik meta etiketleri varsa size bunları bildirim.

Meta etiketi olmayan sayfalar, sıralamalarda istenilen performansı veremezler. Bu yüzden tüm sayfalarınızda meta etiketi olduğuna emin olmalısınız.

Meta etiketi analizi yaparken aşağıdakilerine bakarım.

 1. Başlıklarınızın uzun olup olmadığına
 2. Başlıklarınızın anlamlı ve tekrar etmediğine
 3. URL yapınızın SEO ile uyumlu olup olmadığına
 4. Botları engelleyen bir kodun olup olmadığına (noindex, nofollow vb.)
 5. Canonical etiketinin kontrolü

Sayfa Kalitesi Analizi

Yüksek kaliteli sayfalar Google için çok önemli bir sıralama faktörüdür. Kim basit ve yetersiz bilgiye sahip sayfaları ziyaret etmek ister ki?. Google bunu bildiği için bir sayfanın kaliteli olup olmadığını anlar ve kaliteli içeriğe sahip siteleri ön sıralarda gösterir. Eğer tüm yaptıklarınıza rağmen sitenizde yaprak kıpırdamıyorsa içeriklerinizin kalitesini arttırmalısınız. SEO analizi hizmetimde tüm sitenizin içeriğini analiz ederek size neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.

 1. İçeriğiniz yeteri kadar bilgi veriyor mu?
 2. Sitenizde kopya içerik var mı?
 3. Sitenizde okumayı engelleyen faktörler neler?
 4. Mobil cihazlarda sitenizde gezinmeyi ve içeriğinizi okumaya engel olan şeyler var mı?
 5. İçeriklerinizde resimler için alt etiket bulunuyor mu?
 6. Reklamların konumu içeriğin okunmasını engelliyor mu?

Tüm bu detayları tek tek incelerim. Ücretsiz SEO analizi raporumda bu detaylara geniş bir yer ayırmaktayım.

Sayfa İçi Bağlantı Analizi

Arama motorlarının botları sitenize girdiğinde kod yapınızı, değerli sayfalarınızı, sayfalar arası bilgi paylaşımlarını rahatlıkla anlamalarını sağlamalısınız. Örneğin bu sayfanın SEO ile ilişkisi olduğu için SEO sayfasına link vermem doğru bir hareket olacaktır. Böylelikle okuyucular sayfalarınız arasında geçiş yaparak, sitenizde daha fazla vakit harcayacaklardır. İşte bu yüzden önemli bir sıralama kriteri sayfa içi bağlantılardır. Ücretsiz SEO analizi hizmetim ile sayfalar arasında bağlantılarınızı kontrol ederim. Değerli sayfalarınız hangisi ve hangi kelimeden link vermeniz gerektiğini size bildirim.

 1. Uzun sayfa içi başlıklarınız var mı?
 2. Hangi sayfalarınız daha değerli?
 3. İçerikleriniz bir birine bağlantı veriyor mu?
 4. 404 hatasına giden bağlantılarınız var mı?
 5. Sıralamalarda hangi sayfanız daha değerli?
 6. Site içi link yapılandırmanız nasıl?
 7. Dışarıya kaç bağlantı çıkıyorsunuz.

Tüm bunları öğrenecek, sayfa değerlerinizi arttıracak ve Google botlarının sitenizde rahat bir şekilde gezinmelerine yardımcı olacaksınız.

Dış FaktörlERİN ANALİZİ

Sayfa içi SEO yapılandırılmasının yanında sayfa dışı çalışmalarınızı da inceleyeceğim. “Peki ama sayfa dışı çalışmalar da ne ki?” diyebilirsiniz. Sayfa dışı faktörler; aldığınız backlinkler (geri bağlantılar), sosyal medya hesaplarınız, Google harita sayfanız gibi siteniz ile dolaylı yoldan alakası olan çalışmalarınızdır. Örneğin yakın bir zamanda çok fazla geri bağlantı almanız sitenizin sıralama kaybına yol açabilir. Yada birisi sizin sitenize anti SEO çalışması yaparak sizi sıralamadan düşürebilir. Tüm bunların önünü erken sürede keserseniz siteniz daha sağlıklı büyüyecektir. Dış faktör analizim tabi ki tüm bunlarla kalmıyor. Uzun vadeli başarı elde etmek istiyorsanız, site dışındaki faktörleri de ciddiye almanız gereklidir.

 • Web sitenizin büyümesini engelleyen bir kara liste olayı olup olmadığına bakarım.
 • Tüm Backlinklerinizi analiz eder, hangisi zararlı tespit ederim.
 • Sosyal medya hesaplarınızı kontrol eder ve ne sürede içerik paylaşıyorsunuz gözlemlerim.
 • İnsanlar sizi hangi kanallardan ziyaret ediyor bulur, sizi oraya yönlendiririm.
 • Hangi kelimede ne kadar geri bağlantı almanız lazım? Bunu size söyleyebilirim.

Dış faktörler tartışılması gereken önemli bir konu, birçok SEO uzmanı dış faktörlerin diğer faktörlere göre daha fazla etkisi olduğunu söylese de, ben öyle düşünmüyorum. Dış faktörlerin başarılı olabilmesi için sitenin içinde yapılan çalışmanın doğru yapılması lazım. Site içi SEO çalışması doğru yapılmadığı taktirde, site dışı SEO’un başarı oranı çok düşük olacaktır.

DİĞER ANALİZLER

Domain İncelemesi: Alan adınızın süresinden, whois bilgilerine kadar derinlemesine inceleme yapmaktayım. Daha önce Google cezaları almış mı, hangi arama motorlarından uzaklaştırılmış gibi kritik bilgileri toplamaktayım.

Trafik Analizi: İnsanlar sizi nerelerden buluyor, hangi sitelerden geliyor veya hangi kelimelerden ziyaret ediyor gibi bilgileri size ücretsiz seo analizi raporumda gönderiyorum.

Rakip Analizi: Sitenizdeki içeriklere göre en yakın rakip siteleri buluyor onları da analiz ediyorum. Böylelikle rakipleriniz ile aranızdaki tüm kulvarları azaltmış oluyorsunuz.

Anahtar Kelime Analizi: Google gibi arama motorlarında hangi anahtar kelimelerinde aylık ne kadar trafik çekebileceğinizi belirliyorum. Bulunduğunuz sektöre en uygun ve en çok aranan kelimeleri buluyorum.

Bağlantı Analizi: Web sitenizi hangi platformlarda ya da sitelerde tanıtmanız gerektiğini not alıyorum. Size unutamayacağınız bir Backlink ağı oluşturmanıza yardımcı oluyorum.

Sıralama Analizi: Web sitenizin şimdiye kadar gözüken kelimelerde kaçıncı sıralarda olduğunuzu raporumda gönderiyorum. Google’da hangi kelimede nerelerdesiniz öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz SEO Analizi İçin Doldurun

SEO Analizi (Denetimi) Nasıl Çalışıyor?

Tıpkı arama motorlarının botları gibi SEO analiz araçları da aynı görevi yürütür. Arama motorlarının sıralama kriterlerine göre seo denetim araçları da sitenize ortalama bir sayfa puanı verir. Böylelikle ortaya çıkan puana göre bir çalışma yürütülür. SEO araçlarının çalışma mantığı, sitenizin sunucu yapılandırılmasından, site içi seo çalışmalarınıza kadar tüm detayları inceler. Ortaya ortalama bir SEO puanı çıkar. İşini iyi bilen SEO uzmanları bu puana göre sitenizde SEO iyileştirmeleri gerçekleştirir.

SEO Analizi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

 • SEO Analizi Nedir?

  SEO analizi sitenizin arama sonuçlarında nasıl bir performans sergilediğini veya aramalarda nelerin eksik yapıldığını bulmanıza yarayan araçlardır. SEO analiz araçları sayesinde sitenizin eksik yapılandırılmalarını keşfedebilirsiniz.

 • SEO Analizi Ücretli mi?

  Hayır, kendi yaptığım tüm SEO analizleri ücretsizdir. Ücretsiz SEO analizi ile sitenizin sayfa içinde belirttiğim tüm kriterlerine bakarım. Böylelikle yapmanız gereken her şeyi öğrenmiş olursunuz.

 • SEO Analiz Araçları Nelerdir?

  Ücretsiz bir çok araç bulunsa da bu araçlar size detaylı kılavuzlar vermezler. Ücretli olan araçlarında aylık ödemeleri çok fazladır. Kendim severek kullandığım bir kaç aracı sizin ile paylaşmak istiyorum. İşte o SEO araçları; Ahrefs, SEMrush, Ubersuggest. Bu araçlar sayesinde web sitenizi detaylıca inceliyorum.

 • Ücretli Destek Veriyor muyum?

  Evet! eğer SEO hatalarınızın düzeltilmesini benden isterseniz size projeniz ve web sitenizin durumuna göre bir ücret çıkartırım. Bu ücret karşılığında web sitenizin SEO iyileştirmesi, SEO denetimini ve daha fazlasını hizmet tutarı ve KDV olarak yapabilirim.

 • SEO Raporuma Nasıl Ulaşacağım?

  SEO Raporunuz telefonunuza ve e-posta adresinize PDF olarak gönderilmektedir. Ayrıca gönderildikten sonra WhatsApp üzerinden mesaj olarak da alabilirsiniz.

Başa dön tuşu