WordPress

Ücretsiz WordPress Temaları

Ücretsiz WordPress temaları arıyorsanız, muhtemelen WordPress’in ne olduğunu biliyorsunuz. Ama bilmeyenler için WordPress bir blog yayınlama aracıdır. Bu değerli yazımda ise size ücretsiz WordPress temaları hakkında bilgi ve indirebileceğiniz bir birinden enfes temaları tanıtmak istiyorum.

WordPress sisteminde 7.906 tane ücretsiz tema vardır. Burada bu 7.906 tema arasında en beğendiğim ve en çok kullanılan ücretsiz WordPress temalarını sizin için tek tek denedim ve inceledim. Ayrıca bu yazımızda WordPress tema bölümünde olmayan ama tamamen ücretsiz olarak yayınlanan temalardan da bahsedeceğim.

Tüm zamanların en iyi ve en az bilinen temaları, Popüler ve az bilenen olarak sıralamaları doğrultusunda siz değerli takipçilerime paylaşmaktan onur duyuyorum.

2020 ve 2021 için 10 + En İyi Ücretsiz WordPress Temaları

İşte o ücretsiz temalar;

1- Yirmi Yirmi Teması

Yirmi Yirmi temasi
Ücretsiz WordPress Temaları 3

Yirmi Yirmi Teması WordPress’in kendi geliştirdiği bir sürüm temasıdır bu temayı birinci sıraya koymamın nedeni hiç şüphesiz hızı. Google Pagespeed ve Gtmetrix’de ölçümlerim %100 hız puanını görmektedir. Ayrıca Jetpack eklentisi ile kullanıldığı zaman daha işlevsel olmaktadır. Fazla bir özelleştirmesi bulunmayan bu temayı genellikle blog siteleri tercih ediyor. Eğer kişisel bir blog teması arıyorsanız, yirmi yirmi temasına bir şans vermelisiniz. Unutmayın hız herşeydir.

2- Elegant Portföy Teması

Elegant kisisel blog temasi

Eğer Freelance veya kişisel bir blog sitesi oluşturacaksanız, Elegant kişisel portföy temasını denemelisiniz. Ücretsiz WordPress temaları arasında en çok tercih edilen temalardan biridir. Hafif yapısı ile hem hızlı hem de minimalist görüntüsü ile sitenizi ziyaret eden insanların kafasını da karıştırmış olmazsınız. Bu temayı kullanarak temiz, zarif ve tamamen duyarlı bir portföy veya blog oluşturmak için bu temayı kullanabilirsiniz. Bu tema, fotoğrafçılar, dijital ajanslar, sanatçılar, grafik tasarımcılar, ressamlar ve diğer serbest sanat veya yaratıcı eserler için portföy siteleri oluşturmak için ideal bir seçim olabilir.

3- Dashy Kişisel Blog Teması

Dashy Kisisel blog temasi

Dashy kişisel blog sitesi açmak isteyenler için güzel, sade, temiz kodlanmış ve göze hitap eden bir WordPress temasıdır. Normalde böyle temalar ücretlidir ama bu zarif tema WordPress tema bölümünde ücretsiz karşıma çıktı. Dashy, zarif, duyarlı, güçlü ve güzel bir tasarıma sahip temiz Masonry, Grid ve List hazır WordPress blog temasıdır. Kullanmak isteyenlere tavsiye ederim. Hazır WordPress temaları bölümünde 3.cu sırayı kapmayı başardı.

4- Trend News Haber Teması

Trend News Haber Temasi

WordPress sisteminin doğuşu blog ve haber üzerine olduğu için böyle bir muhteşem haber temasını sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü bu haber teması, sınırsız renk seçeneği, mega menü, manşet haberler vb. tüm başarılı özelliklerle gelmekte. Yerel bir haber sitesi açmayı düşünenler bu WordPress temasını kullanmasını tavsiye ediyorum. Çok profesyonel bir görüntüye sahip olmakla birlikte, haber sitesine lazım olabilecek özelliklerle birlikte kullanabilirsiniz. Ayrıca bir çok WordPress eklentisi ile birlikte gelmektedir.

5- Housing Lite Mimarlık Teması

Konut Lite mimar temasi

Mimarlar, İç mimarlara ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren tüm şirketler bu temayı gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Hızlı ve modern bir görünüme sahip olan Housing Lite bir çok ek tema özellikleri ile birlikte geliyor. Housing Lite, temiz, minimal, modern ve esnek bir ücretsiz mimar WordPress temasıdır. Bu tema özellikle inşaat, iç mimarlar, peyzaj tasarımcıları ve diğer işletmeler için oluşturulmuştur. Bence kurumsal bir şirket iseniz bu temayı bir deneyin derim.

6- Hello Fashion E-Ticaret Teması

screenshot

Ücretli temalara nazaran biraz daha sadece durduğu söylenebilir. Lakin her geçen gün insanlar sadece tasarımları daha çok sevmeye başladılar. İşte bu fırsatı kaçırmak isteyen Hello Fashion teması sadece ve şık bir tasarıma sahip. Eğer sık ve hızlı bir e-ticaret teması arıyorsanız bence kullanmak doğru bir karar olabilir.

7- Neve Minimalist Ajans Tema

neve kurumsal tema

Neve ücretsiz bir WP teması web sitenize göz alıcı bir görünüm vermek için tasarlanmış. Modern WordPress standartlarından (Gutenberg ve Elementor uyumluluğu dahil) desteklemektedir. Ayrıca temayı indirip kurduğunuzda 30 tane demo ile birlikte gelmektedir. Arasında beğendiğiniz bir temayı rahatlıkla kurabilirsiniz. Hafif ve SEO uyumludur.

8 – Astra Turizm Teması

Astra turizm sektoru

Astra WordPress teması bugün piyasadaki en iyi ücretsiz WordPress temaları arasında en popüler temalardan bir tanesidir. Temayı kullandığınızda ne kadar modern bir tasarıma sahip olduğunu anlayacaksınız ve ayrıca popüler tüm eklentilerle uyumlu. Eğer hotel tanıtımları yada ilanlar yayınlayacaksanız bu bedava temayı kullanmanızı önermekteyim.

9- ColorMag Haber ve Magazin Teması

colormag magazin haber temasi

ColorMag haber teması bir çok web sitesi tarafından sevilerek kullanılan ücretsiz bir temadır. ColorMag dergiler, gazeteler ve yayın siteleri için temiz ve modern bir temadır. Tema, yazmak için düşündüğünüz tüm konulara uyumludur. Özellikle çoklu kategoriye sahip web siteler için sevilerek kullanılmasını öneriyorum. Normalde JNews ve Jannah gibi ücretli temalara nazaran bu tamamen %100 ücretsizdir!

10 – EightMedi Lite Medikal Teması (Hastane)

wordpress medikal temasi

EightMedi Lite medikal teması doktorlar ve medikal ürünler hatta hastaneler için kullanılabilir ücretsiz WordPress temasıdır. Temiz kodlaması ve %100 SEO uyumlu olması neticesinde bu temayı sıralamada 10.cu sıraya koymayı gerek duydum. Doktorlar ve tıbbi amaçlar için güzel ve modern görünümlü bir tema olan EightMedi Lite özellikli slider, animasyonlu içerikler, çağrı ve konu ayırıcıları, Sliderli bir takım sergisine sahiptir ve profesyonel bir görünüm sağlayacaktır web sitenize.

Eğer yukarıdaki WordPress temaları ilginizi çekmedi ise, ThemeForest üzerinden ücretli temalarda satın alabilirsiniz. Peki ama en iyi WordPress temasını nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki yazımı okumanızı şiddet ile öneririm.

SEO Uyumlu WordPress Teması Nasıl Seçilir adlı konumu inceleyebilirsiniz.

Mevcut siteniz çok mu yavaş?

Genellikle insanlar yeni WordPress tema aramalarının nedeni hiç şüphesiz mevcut sitelerinin yavaş olmasından kaynaklanıyor. Dilerseniz WordPress optimizasyon hizmetimden yararlanabilirsiniz. Sizin için WordPress sitenizi hızlandırabilirim.

Temanızı kurmamı ister misiniz?

Eğer ücretli veya ücretsiz bir WordPress teması satın almayı düşünüyorsanız bu temanızı sizin için kurup gerekli ayarlarını yapabilirim. WordPress kurulum hizmetimim den yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

En iyi ücretsiz WordPress tema nasıl bulunur?

Eğer yukarıdaki temalardan hiç biri ilginizi çekmedi ise bir çok blog sitesi binlerce temanın tanıtımı yapıyor onlara da göz atabilirsiniz. Ama ücretli bir tema alacaksanız Themeforest gibi web sitelerden Baytronik.com’da yayınlanan Themeforest üzerinden tema alacaklara öneri yazısını okumanızı tavsiye ediyorum. Ama ücretsiz temalarda şu önerilere de göz atabilirsiniz.

Tasarım kalitesi

Oldukça ücretsiz temalarda tasarıma çok az önem verin, tamamen kullanıcı odaklı düşünün. Yani siz olsanız böyle bir görünümde olan sitede vakit geçirir misiniz? böyle düşünmelisiniz. Buna objektif olarak bakın, karmaşık sitelerde vakit geçirmiyorsunuz değil mi? Ücretsiz WordPress tema seçiminde tasarım önemli bir kriter ama fazla az önem verin.

Mobil optimizasyon

Bir tema seçimi yaparken en önemli etkenlerden birisi mobil optimizasyondur. Ücretsiz WordPress tema arayışında mobil uyumlu temalara bakarken hızına, tasarımına bakmanızda fayda vardır. Tabi her tema responsive tasarıma sahiptir. Ama hepsi çok hızlı değildir bu yüzden hızlı mobil uyumlu tasarım seçimi yapmalısınız.

Özellik

Eklentilere gerek kalmadan ekstra özelliklerde sunmalı, örneğin paylaşım tuşları, widget bölümü, yazar bilgisi vb. ek özellikler sunduğuna dikkat edin. Çünkü ne kadar fazla eklenti yüklerseniz sitenizde yavaşlamalar olacağını unutmayın.

Uyumluluk

Sektörünüz yada amacınıza uygun temalar seçmeye özen gösterin. Çünkü amacınıza uygun olmayan temayı tekrardan revize etme durumunda kalabilirsiniz. Buda zaman kaybına neden olabilir.

Seo

Genellikle yeni ve modern temalar temiz kodlama yapısına sahiptir ve bir çok SEO kriterini karşılamaktadır. SEO uyumlu tema seçimleri yaptığınıza emin olmalısınız. Aksi taktirde Google arama sonuçlarında siteniz istediğiniz performansı sergilemeyebilir.

Kullanıcı yorumları

Bazı temalarda kullanıp deneyimleri paylaşan insanlara ait yorumlar bulunur. Bu yorumları okumanızı ve bu doğrultuda seçim yapmanız gerekir. Çünkü görünümü ne kadar iyi olursa olsun kullanıcılardan olumsuz yorum yapılıyorsa o temadan biraz kaçınmanızı öneriyorum.

Ücretsiz Wordpress tema
Ücretsiz WordPress Temaları 4

Sıkça Sorulan Sorular

Bu temaları neden kullanmalıyım?

WordPress siteminin default teması size istediğiniz görünümü sağlamayabilir. Bu gibi durumlarda farklı temalar aramayı düşünebilirsiniz. Bu temaları ihtiyacınıza göre tercih ederek kullanabilirsiniz.

Ücretsiz WordPress temalardan neleri dikkate almalıyım?

Genellikle dikkate almanız gereken bir kaç unsur vardır ama öncelikle hızına, seo uyumluluğuna ve mobil uyumluluğuna dikkat etmelisiniz.

Bu temaları nerelerde kullanabilirim?

Bu temaları amaçlarınız doğrultusunda kullanabilirsiniz, kişisel bloglardan, e-ticaretlere, kurumsal sitelere kadar her yerde kullabilirsiniz.

Bu temalar %100 bedava mı?

Genellikle %100 bedavadır ve sınırsız şekilde kullanabilirsiniz ama bazı ek özellikler geliştiriciler tarafından ücretli sunulabilir.

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu