WordPress

WordPress 500 Internal Server Error (ÇÖZÜM)

Bu yazımızda WordPress sitenizde HTTP ERROR 500 hatası alıyorsanız ve çözüm arıyorsanız bu hatanın neden kaynaklandığını ve çözümlerini anlatmaya ve bu sorundan en kısa sürede nasıl kurtulacağınızı bildirmekten mutluluk duyarım.

Bazen WordPress gibi büyük sistemler bile işin içinden çıkmakta zorlandığımız hatalar ile bizleri karşılıyor. Bu her WordPress uzmanında zorlandığı hatalardır ki, bazen ben bile bir hatayı düzeltmek için saatlerce uğraşıyorum.

Temayı güncellerken, WordPress’i güncellerken, herhangi bir eklenti yüklerken WordPress sitenizde HTTP Error 500 hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hiç panik yapmadan tek yapmanız gereken, aşağıdaki adımları uygulayıp sonucu kontrol etmek.

WordPress 500 Internal Server Error Çözümleri

1- WordPress sitenizde 500 Internal Server Error hatası almamızın birçok nedeni vardır. Ama genelde .htaccess’den kaynaklanır.

Çözüm 1

WordPress sitenizin varsayılan .htaccess dosyasını yükleyip bu hatayı giderebilirsiniz. FTP’de bulunan .htaccess dosyasının yedeği alıp, içini boşalttıktan sonra aşağıdaki kodu htaccess dosyasının içine yapıştırın.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

2- Sitenizdeki dosyaların CHMOD yazma ayarları güvenli değildir ya da yanlıştır.

Çözüm 2

Mesela güvenliği yüksek sunucularda configuration.php dosyasının CHMOD ayarının 777 olması durumunda bu hatayı alırsınız. FTP’den sitenize bağlanın. Dosya ve klasörlerin CHMOD izinlerine bakın. Klasörlerin CHMOD’ları 755, dosyaların ise 644 olmalıdır. FTP hesabınızda yer alan tüm dosya ve klasörleri inceleyin ve hepsini tek tek düzeltin. WordPress siteniz için yazma izin ayarlarını şuradaki bağlantıyı tıklayıp öğrenebilirsiniz.

3. Sitenizin ana sayfasında dışarıdan veri çeken modül varsa hataya bu neden olabilir.

Çözüm 3

Sitenizin yönetici sayfasına bağlanmaya çalışın. Eğer yönetici paneline bağlanabiliyorsanız hata büyük ihtimal ana sayfanıza çektiğiniz bir kod ya da bir veriden kaynaklanıyordur. Yönetim panelinden sitenizin ana sayfasında yer alan ve dışarıdan veri çeken modülleri kaldırın. Bu modüller genelde hava durumu ve döviz modülleridir. Ayrıca WordPress sitenizde eklediğiniz böyle bir eklenti varsa, FTP’den wp-content/plugins klasörüne giderek, eklentinin adını değiştirin.

Kullandığınız Script ya da CMS (WordPress)’de hatalı kodlama olabilir.

Çözüm 4

Eğer çok tanınmamış yönetim yazılımı kullanıyorsanız ya da kendi kodlarınızı yazıyorsanız bu hatayla karşılaşmanız muhtemeldir. Diğer ihtimalleri denedikten sonra lütfen kodlarınızı tekrar kontrol ediniz. Ya da kullandığınız site yönetim aracını güncellemeye çalışın. Eğer WordPress kullanıyorsanız, güncellemenin olup olmadığını kontrol edin.

5. Kullandığınız WordPress, sunucunuzda çok fazla kaynak tüketiyor olabilir. 

Çözüm 5

Sistem üzerinde başlatılan bir süreç sunucu kaynaklarının hosting hesaplarına tanımlanan limitleri dahilinde işlemi bitiremezse yine internal server error hatası verir. Örneğin sunucuda 64Mlık bir memory_limit vardır. Bu demektir ki sisteminiz hafızada bir veri tutmak isterse bunun boyutu 64MB olacaktır.

Bunun üzerindeki verileri tutmaz. İşleminiz bu verilerden daha çok veri tutmaya çalışırsa sayfaya internal server hatasını döndürür.

Yaptığınız işlemi tekrarlayın, sayfayı yenileyin. Eğer toplu posta gönderimi gibi işlemler yapıyorsanız, postalarınızı gruplandırarak gönderiniz. Eğer WordPress’te bir eklenti Cron yada toplu büyük bir veriyi işleyerek size hizmet veriyorsa, sorun bundan da kaynaklanıyor olabilir. Örneğin son günlerde SEO eklentisi olan Rank Math toplu 404 hata analizi yaptığı sırada böyle hatalar ile karşılaşabilirsiniz.

6. Tüm bu sayılanları denemiş, fakat halen 500 server hatası alıyorsanız sorun sunucu kaynaklı olabilir.

Çözüm 6

Sitenizin yer aldığı hosting sunucusundaki bir ağırlaşma nedeni ile bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Sunucu veya hosting hesabınızı barındırdığınız şirket yada firma ile ilgili sorun & çözüm alışverişinde bulunabilirsiniz.


Eğer bu hatayı farklı bir şekilde çözüme ulaştırdı iseniz, kesinlikle yorum yapmayı unutmayın. 500 Internal Server Error yazımı beğendi ve daha fazlasını okumak isterseniz sizi WordPress blog sayfama beklerim.

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu