C:\Windows\System32
Ara

WordPress Hız Optimizasyon Hizmeti

WordPress siteniz yavaş mı açılıyor? Yada yüklenme süresi gerçekten çok mu uzun. Bu büyük can sıkıntısına neden olabilirdi, WordPress hız optimizasyon hizmeti olmasaydı. Genellikle bir tema beğenirsiniz, satın alırsınız yada bir eklenti kurarsınız siteniz de buna ” her etki karşılığında bir tepki yaratır ” gibi yavaşlamasına neden olabilir. Google Pagespeed yada GTMetrix üzerinde düşük hız puanı düşük olmasına neden olur.

WordPress hız optimizasyon hizmeti arıyorsanız emin olun doğru yerdesiniz.

WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress Hiz Optimizasyonu 1

WordPress siteniz için bir çok hızlandırma yöntemi bulur ve bunların çoğu temanızın yada eklentilerinizin bazı önemli özelliklerini kullanmamanıza neden olur. Yani bir tema alıp onu istediğiniz gibi kullanamadıktan sonra neden WordPress sitesi açasınız ki değil mi? İşte bu yüzden her WordPress hızlandırma tekniklerini ciddiye almamanız gereklidir. Peki ben bu WordPress hız optimizasyon hizmetinde size ne gibi fayda sağlayacağım?

Hosting Yapılandırma ve Optimizasyonu

Hosting Yapilandirma ve Optimizasyonu

Hosting, WordPress sitelerin hızında #1.inci faktördür. En iyi performans için mutlaka bilinen ve sadece WordPress için optimize edilmiş bir hosting firması seçmeli ve PHP sürümünüz kesinlikle 7.4, Maria DB 10.5’i kullanmanızı ve bellek limitini 256MB’a çıkarmanızı önermekteyim. Bu hizmeti satın aldığınızda sizin için tüm bunları yapacağıma emin olabilirsiniz.

Önbellek (Cache) Eklenti Kurulumu ve Yapılandırılması

cache eklenti kurulumu

Her ne kadar hosting bu işte önemli olsa da, aynı öneme sahip diğer şey hiç şüphesiz cache eklentisidir. WordPress siteleri her zaman olmasa da kesinlikle tavsiye edilen hız arttırma yöntemi önbellek eklentileridir. Sizin için en iyi önbellek eklentisini bulup, yükleyip ve gerekli ayarlarını yapacağım. Böylelikle temanızdan yada eklentilerinizden feragat etmenize gerek kalmayacak.

WP Rocket, LiteSpeed ve benzer eklentiler Facebook anketlerinde #1 olarak derecelendirildi ve diğer önbellek eklentilerine göre daha fazla özelliklere sahiptir. WordPress Cache eklentileri bir çok dosyalarını sıkıştırır yada farklı formatlarda tekrar yayınlar. Böylelikle hayatın seyri akışı bozulmadan gönül rahatlığı ile WordPress Cache eklentisini kullanabilirsin. Yada benim ile çalışmak isteyerek bu hizmeti çok cüzi miktar da bu satın alabilirsiniz.

CDN Kurulumu ve Yapılandırılması

CDN Kurulumu

CDN içerik dağıtım ağın kullanmak işinize yarayabilir. İçerik dağıtım ağı birden fazla sunucuda ziyaretçilerinize gerekli dosyaların hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için ön belleklenir. Örneğin yurtdışına hitap eden bir web siteniz olduğunu düşünün ve web siteni Türkiye’de barınıyor ve yurtdışı girişlerinde bir yavaşlama olacaktır. Çünkü yurtdışından giriş yapan kullanıcılar yüksek Ping oranlarına sahip olacağından sitenizde gözle görülür bir yavaşlama olacaktır. CDN işte bunun önüne geçmek için ziyaretçinin en yakınında bulunan sunucudan cevap vermesine yardımcı olur.

Eğer Türkiye’de hizmet vermekteyseniz özel olarak Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan CDN sunucuları da bulunur. Bu da sitenizin hızında gözle görünür bir fark yaratacaktır. Eğer CDN hizmetinin yapılandırılması vb. işlemler için bir uzman arıyorsanız size yardımcı olmaktan onur duyarım.

Görüntülerin Optimizasyonu

goruntulerin optimizasyonu

Genellikle bir web sitesinin yavaş yüklenmesindeki en büyük etken hiç şüphesiz web sitesinde ki görüntüler diğer adı ile fotoğraflardır. Benim ile çalışmaya başladığınızda görüntüleriniz için optimizasyon hizmeti vermekteyim. Örneğin küçük bir alana yüklediğiniz fotoğrafın boyutu o alandan fazla olunca ister istemez yüklediğiniz fotoğrafın boyutu otomatik olarak sitenin hızına yansır. Bunu size şöyle örneklemek istiyorum.

Örnek;

Örneğin 300x300px bir alana bir fotoğraf yüklediğinizi düşünün ama yükleyeceğiniz fotoğrafın boyutu bir iPhone telefon tarafından çekildiğini düşürsek ortalama 2400x1080px olaraktır buda ortalama en az 3 Megabayt tekabül edecektir. Yani 300px bir alana siz 3mb büyüklüğünde bir görsel yüklemiş olacaksınız. Yani bu sitenizin açılış hızını inanılmaz derece yavaşlatacaktır.

Benim ile çalışmaya başladığınız andan itibaren web sitenizdeki tüm görselleri boyutlarına göre şekillendirir gerekirse tüm görselleri en baştan çözünürlüğü bozulmadan tekrardan yüklerim. Böylece sitenizde en az %30 bir hız artışı görmüş olursunuz.

Google Fonts (Yazı Tipleri) Optimizasyonu

Google Fonts Yazi Tipleri Optimizasyonu

Son yıllarda çok fazla kullanılan Google fontları ister istemez sitede yavaşlamalara neden olmaktadır. Bunun nedeni Google sunucularından çekilen fontlar siteye gelenler tarafından önceden yüklenmeli yada kendi sunucunuzda fontları ziyaretçilere servis etmeniz gerekmektedir. Çünkü siteye giren insanlar, farklı sunuculardaki dosyalar yüzüne kötü bir deneyim yaşamamalıdırlar. Çünkü yavaşlıklarını hissettikleri siteleri hemen terk etmektedir ve buda otomatik olarak hemen çıkma oranını yükseltecektir. Böyle bir durumda arama sonuçlarındaki sıralamalarda gerilemeler olacaktır.

Ayrıca Google Pagespeed ve GTmetrix gibi sitelerdeki genel puanlarınız böylelikle artar.

Eklenti ve Tema Optimizasyonu

Eklenti ve Tema Optimizasyonu

Genellikle WordPress kullananların en büyük şikayetleri eklenti veya tema yüklendikten sonra sitede bir yavaşlık olmasıdır. Bu yavaşlıklar yanlış tema seçimi yada eklenti seçiminden kaynaklanır. Tema satış sitesinden tema aldığınızda genellikle zorunlu şekilde kurmanız gereken eklentiler olabilir. Bunlarda sitenizde eklenti sayısını arttır ve buda siteye gelen ziyaretçilerin sitede yavaş gezmelerine neden olabilir. Bu gibi durumlarda sitenizdeki eklentileri tek tek analiz ederim ve hangisinin sitenizi yavaşlattığını bulurum.

Eğer zorunlu değilse eklentinin yapması gerektiği işlemi manuel şekilde temanıza entegre ederim. Bu hem daha güvenlidir hem de eklenti kullanmanıza bağlılığınızı da ortadan kaldırır.

Bazı temalarda çok fazla JS ve CSS çağırmaları olabilir haliyle modern temanın çok fazla stil dosyaları bulunur. Tema optimizasyonumu ile JavaScript ve stil dosyalarınızın sayısı azalır ve sunucu CPU kullanım oranınızda düşer. Gözle görünür büyük bir hız değeri kazanırsınız. Ayrıca Google’ın belirttiği WordPress hız optimizasyonunu da tamamlamış olursunuz.

WordPress Sitenizi Hızlandırabilirim!

Üçüncü Taraf Scriptlerin Optimizasyonu

Ucuncu Taraf Scriptlerin Optimizasyonu

Genellikle sitenizin yavaşlamanıza neden olan şeylerden bazıları farklı sitelerden yüklenen JS (JavaScript)’lerdir. Örneğin WordPress sitenizde ziyaretçileri takip etmek adına Google Analytics kullanıyor olabilirsiniz. Bu analiz aracının ufak bir kodunu sitenize eklemeniz özellikle sitenizin üst bölümüne (header.php) eklemeniz gerekiyor. Buda sitenizi ziyaret edenlerin ilk önce o siteden bir dosyayı bilgisayarına önbellek olarak indirmesi gereklidir. Kullanıcılar bunu bilerek değil, zorunlu olarak yaparlar. Böylece siz, bu ziyaretçinin bilgilerini alarak sitenizde neler yaptıklarını öğrenirsiniz.

İşte tüm bu süreçte siteniz yavaşlayacaktır tabi bu yavaşlama sadece bu gibi JavaScript’den değil bunun gibi iki üç tane olduğunda hissedersiniz. Bu gibi durumlarda dışarıdan çağırılan (3.parti) dosyaların optimizasyonu şarttır. Bende bu gibi dosyaları sunucunuza yükleyerek sitenizin dışa bağımlılığını minimuma indirmekteyim.

Video ve Görsellerin Temel Yüklenmesi

Video ve Gorsellerin Temel Yuklenmesi

Bu yukarıdaki görüntü optimizasyonundan farklı olarak şu şekilde çalışmaktadır. Bir kullanıcı yani WordPress sitenizi ziyaret eden kişiler, monitörlerinin çerçevesine göre içeriklerin yüklenme olayıdır. Mesela şuan bu makalenin aşağısındaki görüntüler hala yüklenmiş değildir, bunun nedeni siz daha aşağıya inmediğiniz için. Eğer aşağıda bir fotoğraf galerisi varsa ve buradaki fotoğrafların boyutları 10mb ise, sayfanın boyutuna dahil olmadığı için siz siteyi daha hızlı gezersiniz.

Kim aşağıya doğru inmeye başlarsa fotoğraflar ekrana gelmeye başlayınca yüklenmeye başlarlar. İşte bu özelliğe LazyLoad denir.

Tembel yükleme resimleri Google tarafından önerilmektedir. Tembel yükleme genellikle önbellek eklentiniz tarafından kolaylıkla yapılsa da, bazı kritik ayarları da bulunur. İşte ben bu kritik ayarların yapılması konusunda size yardımcı olabilirim.

Veri tabanı Temizleme ve Optimizasyonu

Veri tabani Temizleme ve Optimizasyonu

Geçmişte çok eklenti yükleyip, silmiş olabilirsiniz ve bunlarda veri tabanınızda boş yere tablo oluşturmuş yada veri tabanının boyutunu yükseltmiş olabilir. Bu gibi durumlarda çok fazla sorgu sayısı oluşacağı için sitenizde hafif bir yavaşlama gözlemleyebilirsiniz.

Çoğu veritabanı temizleme eklentisi bulunur lakin tam anlamı ile temizleme yada optimize etmez. Arada bir, veri tabanını manuel olarak gözden geçirmek ve önemsiz şeyleri, özellikle de eklenti kalıntılarını temizlemek sitenizin hız konusunda fayda sağlayacağına inanabilirsiniz. İşte bende sizin için veritabanınızı yedekledikten sonra genel bir temizleme işlemi yapmaktayım.

Bloat Kaldırma

Bazı insanlar bunu duymuş olabilir ama eminim ki bu sektörde bulunan WordPress uzmanlarının %80 bunu bilmiyordur. Bloat, WordPress CMS sisteminde bulunan bir çok ek ve gereksiz gördüğüm özellikleri barındıran servisidir. Bu serviste Heartbeat API, geri izleme, geri ping, tüm yazı değişikliğini otomatik kaydetme, sık taslak oluşturma vb. hizmetler bulunur. Bu hizmetler sunucuyu inanılmaz derece yormakla birlikte çok fazla sorgu sayısı da üretmektedir.

Haber, blog ve kurumsal siteler için gereksiz olan bu servisleri kapatarak hem sitenin hızlı açılmasını hem de sunucuyu yormasının önüne geçmekteyim.

Kötü Botları Engelliyorum

Kotu Botlari Engelliyorum

Botların iyisi kötüsü mü olurmuş? demeyin lütfen. Örneğin Google botları sitenizi tarar ve arama sonuçlarında gösterir. Bu iyi bir bota örnektir, birde devamlı sitenize gelen spam yorumları yazan botlar vardır ki bunlarda kötü bottur. WordPress siteleri, spam botların hedefi olan ve bu botlar tarafından devamlı tacize uğrayan kötü bir üne sahiptir. Wordfence gibi bir araç kullanarak yada CloudFlare gibi servisleri kullanmadığınız sürece bu botların varlığından bile haberdar olamazsınız. Ama gerçekte varlardır ve sitenizi sürekli taciz ederler. İşte ben bu botları sitenizde gezmesine izin vermeyecek ince ayarlar yapmaktayım.

WordPress Optimizasyon Hizmetimde Vaka İncelemeleri

Aşağıda sizin için önce ve sonrası olan web sitelerini göstermek istiyorum. Bunlar işe başlamadan önceki hallerini ve sonra benim yaptıklarımı size anlatacağını umuyorum. Eğer daha fazla örnek vaka çalışmalarımı görmek isterseniz sizi iletişim sayfamda bekliyor olacağım.

%100 bir artış olmasa da ortalama yarı yarıya bir artış olmaktadır. Bunun nedeni tabi ki sadece sitenizin sunucusundan değil, temanızdan, eklentilerinizden, içeriklerinizden de bir çok önemli yavaşlama nedenleri bulunur. Ama WordPress hız optimizasyon hizmetim gözle görünür bir hız başarısı elde etmenize garanti vermektedir. Eğer sizde WordPress hizmetlerim hakkında bilgi almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki sayfalarımı ziyaret ederek verdiğim hizmetler hakkında detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

WordPress

SEO eğitimi

WordPress Eğitimi

ve daha fazlası

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress Hız Optimizasyon hizmetim ile ilgili müşterilerimin bana sorduğu soruları sizler için derledim. Eğer aklınızda bana sormak istediğiniz bir soru varsa lütfen üstteki WhatsApp butonunu kullanabilirsiniz.

WordPress hız optimizasyonu neleri kapsamaktadır?

WordPress hız optimizasyonu web sitenizin alt yapısından, kullandığı temaya hatta veri tabanı temizlemeye kadar onlarca hizmeti kapsamaktadır.

Bu hizmeti almalı mıyım?

Eğer siteniz geç yükleniyor veya açılması çok uzun sürüyorsa tabi ki bu hizmeti satın almalısınız. Sonuçta kimse yavaş açılan web siteye girmek istemez, siz bile!

Sitemin hız skoru %100 olacak mı?

%100 ibaresi yanlış ve olacak demek etik olmayacaktır. Çünkü %100 olması imkansız değil ama zordur. Bu sitenizin durumuna bağlıdır. Ama alacağınız bu hizmet ile sitenizin hızı için alacağı en son hız puanına kadar yükselteceğime emin olabilirsiniz. Gözle görülür bir açılış hızı olacağına garanti veririm.

Hız optimizasyon hizmeti güvenli mi?

Evet, WordPress hız optimizasyon hizmetini satın almak %100 güvenlidir. Çünkü yapacağım her işlemde sizin haklarınızı ve çıkarlarınızı korumak için vergiye tabiyimdir ve size işle ilgili fatura kesmekteyim ayrıca yapacağım en ufak işte bile sitenizin çalışan tüm yedeğini almaktayım. Her hangi bir olumsuzlukta yedekten sitenizi tekrar yüklemekteyim. Ayrıca iş sonunda 30 gün boyunca da garanti vermekteyim.