Kişisel Bloglar

Yandex Resimli Arama Özelliğini Nasıl Kullanılır

Yandex, Türkiye pazarına giriş yaptığı günden bugüne aradan çok sular aktı. Bu süreçte kendisini milletimize entegre etmenin yollarını ve yöntemlerini keşfeden Yandex, mükemmel özelliği olan resimli arama özelliğini hayata geçirdi. Peki ama Yandex’den resim nasıl arayabiliriz?

Buradaki yazım ile Yandex resimli arama özelliğini nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım. Hazırsanız başlayalım.

Bir fotoğrafı veya resmi arama ihtiyacı neden doğar? ya boyutu küçüktür yada alternatiflerini arıyorsunuzdur. Google’a göre Yandex daha fazla sonuç odaklı arama yapıyor. Bu yüzden bu içeriği oluşturuyorum

Yandex Resimli Arama Özelliği Nasıl Kullanılır (Rehber)

Adım 1

Yandex.com.tr adresine giriş yapın.

yandexcomtr
Yandex Resimli Arama Özelliğini Nasıl Kullanılır 5

Adım 2

Daha sonra üst tarafta gözüken Görsel ikonunu tıklayın.

yandexcomtr 2
Yandex Resimli Arama Özelliğini Nasıl Kullanılır 6

Adım 3

Görsel ikonu tıklayınca sizi fotoğraf yada resim arayabileceğiniz bölüme gönderir.

yandex resim arama
Yandex Resimli Arama Özelliğini Nasıl Kullanılır 7

Burada yapmanız gereken şey arama bölümünde bulunan kamera ikonunu tıklamak. Böylelikle Yandex üzerinden her hangi bir fotoğrafın hangi sitelerde kullanıldığını, benzer görselleri yada alternatiflerini bulabilirsiniz.

Örnek bir resim arama ekranı, kendi fotoğrafımı aradığımda bana bu fotoğrafı nerede kullandı isem gösterdi. Bu özelliği kullanarak bir kişinin profilini de bulmanıza yardımcı olabilir.

arama ekrani resim
Yandex Resimli Arama Özelliğini Nasıl Kullanılır 8

Ayrıca şu yazılarımı da okumanızı öneriyorum.

Konum bulma

Unutmayın, siteye yüklenen resimlerin kullanım hakkı ile ilgili bir sorumluluk kabul etmediğimi size hatırlatmak istiyorum. Sonuçta Yandex sunucularına bir fotoğraf yüklüyorsunuz ve Yandex bu fotoğrafları ne yapıyor hiç bir fikrim yok.

Mustafa IŞIK

Merhaba ben Mustafa IŞIK, sizin için profesyonel olarak içerik üretmeye gayret gösteriyorum. Bir hadisi şerif de "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" beni daima derinden etkilemiştir. Bu yüzden elimden geldikçe insanlara faydalı ve kaynaklı bilgiler üretmeye gayret ediyorum. Takipte kalmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu